Rowerzysto, te rady są dla ciebie - Aktualności - KPP Rawicz

Aktualności

Rowerzysto, te rady są dla ciebie

Data publikacji 06.04.2018

Pogoda dopisuje – nie dziwi więc, że rowerzystów na drogach naszego powiatu nie brakuje. Przypominamy, że kierujący jednośladem to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego i tak samo jak kierowcy samochodów zobowiązani są do przestrzegania przepisów prawa, zarówno w stosunku do kierujących pojazdami jak i pieszych.

Wiele niepokojących zachowań rawiccy funkcjonariusze obserwują wśród rowerzystów. Jest to przede wszystkim brak kultury jazdy i nieprzestrzeganie znaków i sygnałów drogowych. Rowerzysta zobowiązany jesteś ustąpić pieszemu pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, nie wolno też kierować rowerem i korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku. A jeżdżąc rawickim deptakiem pamiętaj, że jest to bezpieczne miejsce dla ruchu pieszych, zadbaj więc o bezpieczeństwo swoje i osób tam przebywających, jeżdżąc kulturalnie i z małą prędkością.

Warto też aby dorośli zwrócili uwagę na swoje pociechy i zadbali aby rowery którymi się poruszają były odpowiednio wyposażone jak i oświetlone kiedy na dworze robi się szaro i ciemno.

Przypominamy przepisy:

- Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jeśli rowerzysta korzysta z drogi dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

- Dziecko do lat 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Można dziecku założyć kask, który na pewno zwiększy jego bezpieczeństwo.

- Rowerzyście zabrania się:

1. Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Jednakże przepisy wyjątkowo zezwalają na jazdę dwóch rowerzystów obok siebie pod warunkiem, że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

2. Jazdy bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.

3.  Czepiania się pojazdów.

- Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych w kilku przypadkach, gdy:

1. Opiekuje się on osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem.

2. Chodnik ma, co najmniej 2 metry szerokości i nie ma w tym miejscu wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerzystów a prędkość pojazdów jadących drogą jest dozwolona z prędkością większa niż 50 km/h.

3. Warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty takie jak ulewa, gęsta mgła lub silny wiatr. 

- Rowerzysta, który jedzie chodnikiem powinien jechać powoli, ostrożnie i ustępować miejsca pieszym.

- Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni, jeżeli opiekuje się on dzieckiem kierującym rowerem w wieku do lat 10 w przypadku, gdy nie ma chodnika lub pobocza (takie dziecko jest traktowane, jako pieszy).

- Kierujący rowerem, który porusza się chodnikiem i chce skorzystać z przejścia dla pieszych musi zsiąść z roweru i rower przeprowadzić.

- Kierującemu rowerem nie wolno korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku.

- Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto stosować elementy odblaskowe także w ciągu dnia oraz korzystać podczas jazdy  rowerem z kasków chroniących głowę.