Poszukiwacze zabytków zatrzymani na gorącym uczynku. - Aktualności - KPP Rawicz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwacze zabytków zatrzymani na gorącym uczynku.

Data publikacji 11.10.2018

Amatorzy poszukiwań zabytków z wykorzystaniem detektora metali zatrzymani w minony wtorek przez rawickich policjantów prewencji.

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy Ustawy o ochronie zabytków, w myśl których "kto bez pozwolenia lub wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Takiego przestępstwa dopuścili się trzej mężczyźni z województwa dolnośląskiego, którzy przyjechali do miejscowości Folwark i tam z wykorzystaniem detektora metalu dokonywali penetracji pól. Popularne w naszym kraju hobby – poszukiwanie przedmiotów z przeszłości w ziemi z użyciem narzędzi elektronicznych i technicznych bez pozwolenia od konserwatora zabytków nie jest już wykroczeniem lecz przestępstwem. Należy zauważyć, że przepis mówi o tym, iż do wypełnienia znamion przestępstwa nie muszą być wykorzystane te urządzenia elektroniczne, bowiem ustawodawca zabrania w ogóle poszukiwania zabytków bez pozwolenia lub wbrew warunkom pozwolenia.

46, 59 i 60 latek z województwa dolnośląskiego zostali przewiezieni do Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu, gdzie przedstawiono im zarzuty z art. 109c Ustawy o ochronie zabytków oraz zabezpieczono detektory metalu i saperki.

/KS/