Profilaktyka

Zapowiedź konferencji Edukacja dla bezpieczeństwa

Data publikacji 05.11.2015
 logokwpKlasy mundurowe stały się w ostatnim czasie stałym elementem krajobrazu edukacyjnego w naszym kraju, systematycznie notującym wzrost liczby inicjatyw i chętnych do angażowania się zarówno po stronie młodzieży jak i rodziców i opiekunów. Wzrost ten ma na tyle stabilne podstawy by pokusić się o próbę usystematyzowania i wyznaczenia priorytetów dla instytucji zainteresowanych efektywnym rozwojem tej inicjatywy. Dlatego w dniach 19 i 20 listopada 2015 roku w Gnieźnie zaplanowana została konferencja pod hasłem: Edukacja dla bezpieczeństwa; Współpraca Wojska i Policji w budowie podstawy programowej, której celem podstawowym jest identyfikacja potrzeb programowych w odniesieniu do istniejących założeń realizowanego w ramach powszechnego systemu edukacji programu Edukacja dla bezpieczeństwa. Dzień drugi konferencji otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli, pedagogów, a także przedstawicieli samorządu terytorialnego odpowiedzialnych za finansowanie edukacji na szczeblu szkół średnich. Rozważyć swój udział winni wszyscy, którzy spotkali się z kwestiami określania problematyki wprowadzanej do programu Edukacja dla bezpieczeństwaw zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz przygotowań obronnych, wniosków płynących z konfrontacji doświadczeń realizujących program z teorią leżącą u podstaw inicjatywy, a także szeroko pojmowanej promocji współpracy cywilno – mundurowej. Organizatorzy konferencji, wśród których należy wymienić: Akademię Obrony Narodowej, Stowarzyszenie Ruch Wspólnot Obronnych, Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a także Komendę Powiatową Policji w Gnieźnie, liczą na wymianę doświadczeń uczestników w nauczaniu przedmiotu, określenie kierunków działań mających na celu uchronienie młodzieży przed podejmowaniem działań nieakceptowanych w społeczeństwie. Przy tym w zamkniętym panelu naukowym poszukiwane będą odpowiedzi na dwa najważniejsze pytania, a mianowicie:
  • Czy obecne założenia programowe przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa odzwierciedlają rzeczywiste potrzeby klas mundurowych?
  • Czy założenia programowe i ich realizacja w rzeczywistości kształtują hierarchię wartości oraz pożądane postawy w odniesieniu do zadań obronnych dla zagrożeń wynikających z rozwoju cywilizacyjnego?
Bogaty wybór tematów prezentowanych poniżej oraz kadra prowadząca i uczestnicząca w panelach dyskusyjnych budzi duże nadzieje związane z rozwojem idei funkcjonowania klas mundurowych w powszechnym systemie edukacji. Niewątpliwie osoby zainteresowane aktualnymi tendencjami i możliwościami rozwoju takiej inicjatywy, które wezmą udział w konferencji, mogą liczyć na wysoki poziom merytoryczny gwarantujący odpowiedzi na wiele pytań związanych z realizacją przedsięwzięcia na poziomie szkół i samorządów odpowiedzialnych za finansowanie edukacji. 

PROGRAM KONFERENCJI

 

20 listopada 2015 roku

9.00 –9.45

rejestracja uczestników panelu

9.45

Otwarcie konferencji: Beata Tarczyńska – Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego,

 

PANEL nr 2 – Oblicza Edukacji dla bezpieczeństwa oczami wybranych instytucji.

10.00 – 10.20

Elżbieta Walkowiak – Wielkopolski Kurator Oświaty,

10.20 –  10.40

dr Krzysztof Loranty – Edukacja dla bezpieczeństwa – cel i filozofia programu,

10.40 – 11.00

nadbryg. Wojciech Mendelak – Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,

11.00 – 11.20

insp. dr Rafał Batkowski – Komendant Wojewódzki Policji

w Poznaniu;

 

11.20 – 11.40 Przerwa kawowa

 

PANEL nr 3 – Klasy policyjne.  

11.40 – 12.00

pokaz klas mundurowych,

12.00 – 12.20

dr Anna Czarnecka – Idea wielkopolskiej koncepcji współpracy
z klasami o profilu policyjnym
,

12.20 –  12.40

insp. Artur Sobolewski – Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie – Współpraca jednostki szczebla powiatowego z klasami o profilu policyjnym,

12.40 – 13.00

Beata Czechańska – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego

im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie – Realizacja programu
w kontekście możliwości organizacji zajęć,

13.00 – 13.20

przedstawiciel Szkoły Policji w Pile – Poziom klas o profilu policyjnym w kontekście wyników turnieju.

 

13.20 – 13.40 Przerwa kawowa i pokaz filmów dotyczących szkolenia klas mundurowych przygotowany przez uczniów

 

PANEL nr 4 – Klasy mundurowe – różnice i podobieństwa.

13.40 – 14.00

dr Lech Kanarski, dr Ilona Urych – Możliwości budowania podstaw programowych dla klas mundurowych,

14.00 – 14.20

Iwona Matysiak – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych

w Białobrzegach,

14.20 – 14.40

przedstawiciel WSPiA – Efektywność programu w kontekście współpracy klas mundurowych z uczelniami wyższymi,

14.40 – 15.00

Komenda Główna Policji –prezentacja stanowiska Policji w zakresie działań dydaktycznych w Edukacji dla bezpieczeństwa;

 

PYTANIA I DYSKUSJA

15.00 – moderator mł. insp. Sławomir Gembara

 

PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI

insp. dr Rafał Batkowski – Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu,

 
Zgłoszenia udziału w konferencji organizowanej w dniu 20 listopada br. w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie przyjmowane są w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pod numerami telefonów: 61 84 120 18 i 61 84 120 50.
Liczba miejsc jest ograniczona!
Powrót na górę strony