Profilaktyka

Podaj pomocną dłoń

Data publikacji 04.01.2016
11Śnieżne dni powodują uśmiech na twarzach dzieci, które nie mogą się doczekać zabawy na sankach, a miłośnicy jazdy na nartach z radością spoglądają na ośnieżone górskie stoki. Jednak nie każdy z nas cieszy się, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Dla ludzi bez dachu nad głową, mieszkających w pustostanach, koczujących w lasach, bądź na terenach ogródków działkowych - zima to najcięższy okres w roku.

Kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera są wśród nas osoby, które są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo związane z niskimi temperaturami powietrza. To osoby bez dachu nad głową, bez ciepłego posiłku, nieodpowiednio ubrane do panujących warunków atmosferycznych. W dni, kiedy siarczysty mróz daje o sobie szczególnie znać, nie bądźmy obojętni na osoby bezdomne.

Bezdomność to ludzki dramat i problem bardzo wstydliwy dla osób, które są nim dotknięte. Służby zajmujące się problemem bezdomności na bieżąco aktualizują informacje o miejscach przebywania osób bezdomnych, dlatego też sygnał od każdego z nas może być na wagę złota, a nawet więcej – ludzkiego życia. Pamiętajmy, że nie każdy bezdomny wie, gdzie szukać pomocy, jaką pomoc może otrzymać, a często wręcz wstydzi się o nią poprosić. Mając wiedzę o miejscu przebywania osób bezdomnych, poinformujmy o tym fakcie Policję, Straż Miejską, Ośrodek Pomocy Rodzinie i inne organizacje pomocowe.

Wielkopolscy policjanci systematycznie kontrolują miejsca przebywania bezdomnych. Wspólnie ze strażnikami miejskimi, gminnymi i pracownikami socjalnymi sprawdzają, czy osoby bez dachu nad głową są bezpieczne w miejscach swojego przebywania. Funkcjonariusze na bieżąco informują potrzebujących o miejscach gdzie mogą spędzić noc, zjeść posiłek regenerujący, bądź otrzymać ciepłą odzież. Wielokrotnie policjantom udaje się przekabać bezdomnych, aby najsroższe zimowe noce spędzili w noclegowniach, bądź ogrzewalniach.

Jeśli posiadamy informację o osobach, które w niskich temperaturach koczują pod gołym niebem, bądź w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu – poinformujmy o tym fakcie odpowiednie służby. Jeden telefon może uratować komuś życie.

Wykaz instytucji udzielających pomocy bezdomnym:

1.     MGOPS w Rawiczu, ul. Grota Roweckiego 4a, tel. 65-545-40-37,

2.     MGOPS w Bojanowie, ul. Rynek 12, tel. 65-545-63-34,

3.     MGOPS w Jutrosinie, ul. Rynek 26, tel. 65-547-13-63,

4.     MGOPS w Miejskiej Górce, ul. Rynek 33, tel. 65-547-41-38,

5.     GOPS w Pakosławiu, ul. Kolejowa 2, tel. 65-547-86-12.

 

Noclegownia

udzielająca pomocy osobom bezdomnym na terenie powiatu rawickiego:

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie, ul. Towarowa 10 – noclegownia dla bezdomnych, tel. 65-537-50-95.

 

Powrót na górę strony