Bezpieczeństwo w sieci Internet - Aktualności - KPP Rawicz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo w sieci Internet

Data publikacji 20.04.2017

Komputer i Internet jest miejscem dużej aktywności zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. To dzięki nim znajdujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, szukamy rozwiązań problemów, porad, dokonujemy zakupów, bawimy się i poznajemy przyjaciół. Warto uświadomić sobie, że Internet oprócz bogactwa wiedzy czy informacji, posiada szereg pułapek i niebezpieczeństw, których użytkownicy sieci często są nieświadomi.

Internet jest świetnym narzędziem do nauki, pracy czy nawiązywania kontaktów ale należy z niego korzystać mądrze. W sieci na użytkowników czyha wiele niebezpieczeństw, a są to m.in przemoc, pedofilia, pornografia, oszustwa, stalking, kradzież danych, wyłudzanie danych osobowych, nieprawdziwe informacje, handel ludźmi czy sprzedaż substancji zakazanych.  Dzieci i młodzież w Internecie popełniają wiele nieprawidłowości, uważają że są anonimowi oraz że ta anonimowość ich chroni, dlatego pozwalają sobie na więcej niż w świecie realnym np. na obrażanie innych, wyśmiewanie się, podszywanie się pod kogoś. Takie zachowania w sieci zawsze przenoszą się na grunt rzeczywisty i  powodują nieporozumienia pomiędzy rówieśnikami, rodzą agresję i zdarza się że mają tragiczny finał.

Co można zrobić?  –  Możliwości jest wiele, ale tylko świadomość, że zagrożenia w sieci istnieją pozwoli się przed nimi ustrzec.

Największe zagrożenia w sieci dla dzieci to kontakt z niebezpiecznymi treściami, kontakty z niebezpiecznymi osobami, uzależnienie od Internetu i gier, przemoc rówieśnicza (cyberprzemoc). Te zagrożenia mogą mieć szkodliwy wpływ na ich psychikę.

W aktywności dzieci w sieci bardzo ważna jest rola dorosłego. Zainteresowanie rodzica czy opiekuna prawnego tym co dziecko robi w sieci, z jakim treściami ma kontakt jest bezcenne. Zalecamy wprowadzić swoim pociechom nadzór rodzicielski nad ich aktywnością w sieci oraz rozmawiać z dziećmi o tym jak i z kim spędzają czas w sieci. Czujność rodzica może uchronić dziecko od tragedii.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu:
1. Na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu korzystaj z oprogramowania antywirusowego i aktualizuj je na bieżąco
2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób
3. Uważaj na pliki pobierane z Internetu, dokonuj ich skanowania programem antywirusowym
4. Nie klikaj w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,
5. Nigdy nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć,
6. Korzystaj z ochrony dla swojego konta na serwisach społecznościowych, stosuj zabezpieczenia oferowane przez serwis.
7. Posługuj się hasłami trudnymi do odgadnięcia, zawierające kombinacje liter i cyfr oraz znaków szczególnych
8. Czytaj regulaminy,
9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL,
10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje i może mieć złe zamiary

11. Zachowaj ostrożność przy dokonywaniu zakupów przez Internet, korzystając z aukcji internetowych