Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 55 tysięcy stracili rawiczanie, oszukani przez fałszywych policjantów. Ty nie daj się oszukać.

Data publikacji 06.03.2019

Ofiarą oszustów podających się za policjantów, padło dwóch mieszkańców Rawicza. Kwota na jaką zostali oszukani kobieta i mężczyzna to ponad 55 tysięcy złotych. Sprawcy w umiejętny sposób zmanipulowali swoje ofiary. Wprowadzili ich w poczucie odpowiedzialności, informując, że biorą udział w realizacji ważnej policyjnej sprawy. Kiedy każda z pokrzywdzonych osób, wypłaciła swoje pieniądze z konta i przekazała oszustom ci zniknęli.

Rawiccy funkcjonariusze prowadzą postępowanie, gdzie ofiarą przestępców działających metodą "na policjanta" padło dwóch mieszkańców Rawicza. Osoby te straciły ponad 55 tysięcy złotych.
Wczoraj około godz. 11.00 do 71-letniego rawiczanina na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako funkcjonariusz z Wydziału Kryminalnego rawickiej Policji. W rozmowie wiarygodnie informuje, że prowadzi śledztwo, oraz że pieniądze zgromadzone na lokacie 71-latka są zagrożone, gdyż jedna z pracownic banku okrada klientów. Rozmówca otrzymuje zapewnienie, że nie ma się tym martwić i ma wypłacić te pieniądze a policja zbada odciski palców na tych banknotach.Oszust  poleca pokrzywdzonemu aby podczas wypłaty poinformował pracownika banku, że pieniądze wypłaca na wyjazd lub remont. Nie wolno było mu powiedzieć, że bierze udział w policyjnej akcji. Pokrzywdzony wg wskazówek wypłaca pieniądze w kwocie 20.000zł i wraca do domu. Sprawca ponownie kontaktuje się z pokrzywdzonym, chwali, że wykonał dobrą robotę i że ma przynieść całą kwotę w umówione miejsce. We wskazanym miejscu czekał mężczyzna, wzrostu ok. 175cm szczupłej budowy ciała, bez zarostu, ciemnej karnacji, ubrany w ciemne spodnie, kurtkę typu wiatrówka z jakimś nieczytelnym emblematem „blaszką”. 71-latek daje mu całą kwotę, zostaje poinstruowany, że ma iść do domu a jego pieniądze będą bezpieczne i otrzyma je po przeprowadzeniu badań.
Podczas drugiego oszustwa, które miało miejsce niemal w tym samym czasie, sprawcy działali według tego samego schematu. Ofiarą padła 64-letnia rawiczanka. Kobieta wypłaciła z lokaty 25 tysięcy oraz przekazała sprawcy, oszczędności które miała w domu łącznie około 35 tysięcy złotych. Mężczyzna, który odbierał pieniądze był szczupłej budowy ciała, wzrostu ok.170cm, był w nakrapianej kurtce sportowej z czerwonymi wypustkami przy zamku, czarnych spodniach i charakterystycznej torebce przewieszanej przez ramię, był bez nakrycia głowy, włosy krótkie, czarne.

Po jakim czasie zarówno mężczyzna jak i kobieta zorientowali się, że zostali oszukani i  sprawę zgłosili u prawdziwych policjantów.

Rawiccy policjanci apelują o rozwagę i rozsądek. Jeżeli ktokolwiek znalazłby się w podobnej sytuacji w pierwszej kolejności niech połączy się z bezpłatnym nr 112 lub bezpośrednio z rawicką Policją tel. 65 546 6200. Można również konsultować się z najbliższą rodziną, do której mamy zaufanie i wysłuchać jej opinii.  Nigdy w takich sytuacjach nie działajmy na własną rękę. W ostatnim czasie Policja na terenie całego kraju odnotowuje wzmożoną liczbę przypadków działania oszustów metodą na policjanta, nie dajmy się okraść z własnych pieniędzy, kiedy oszust upatrzy w nas swoją ofiarę.Przestępcy działając tą metodą najczęściej „wyszukują” osoby w starszym wieku. Nazwiska i ich adresy oraz numery telefonu często wyszukują w starych książkach telefonicznych, a później w doskonały sposób prowadzą grę psychologiczną, w konsekwencji której naciągają ludzi na wysokie sumy pieniędzy. W metodzie na policjanta przestępca podaje się za wysokiego rangą oficera śledczego, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego itp. oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi aby mu w tym pomóc. Pomoc o jaką prosi to jest przekazanie pieniędzy na realizację sprawy. Przestępca przekonuje swoją ofiarę, iż pieniądze są bezpieczne i oczywiście wrócą do rąk właściciela a jednocześnie pomogą zatrzymać przestępców.

Należy jednak wiedzieć, że policjanci nigdy ale to nigdy nie pobierają żadnych pieniędzy od osób postronnych na realizację jakiejkolwiek sprawy.

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony