W "Dniu seniora" policjanci na spotkaniu w ZUS - Aktualności - KPP Rawicz

Aktualności

W "Dniu seniora" policjanci na spotkaniu w ZUS

Data publikacji 16.10.2019

Funkcjonariusze rawickiej komendy w ramach „Dnia seniora” nawiązali współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Rawiczu. Podczas realizowanej inicjatywy policjanci przedstawili zagadnienia związane z bezpieczeństwem seniorów, a przede wszystkim jak nie zostać ofiarą oszustwa. Podęto również temat związany z zagrożeniem narkotykowym. Przedstawiono również Krajową Mapę Zagrożeń.

Podczas spotkania, tematem głównym omawianym przez asp.sztab. Beatę Jarczewską było przestępstwo oszustwa. Seniorzy dowiedzieli się jakie są mechanizmy działania sprawców, jakie metody oszustw stosują i jak się zachować, by nie zostać oszukanym i nie stracić swoich oszczędności. Policjantka na przykładach z życia omówiła to zagadnienie, wspierając się materiałami dydaktycznymi przygotowanymi przez KWP w Poznaniu. Duże zainteresowanie i zaciekawienie wzbudziły przykłady oszustw metodą na wnuczka i na policjanta. Seniorzy wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na to przestępcze zjawisko. Omówiono też kradzieże w mieszkaniach osób starszych dokonywane przez osoby stosujące tzw. legendy, odczyniające czary czy sprzedające różne przedmioty o zawyżonych wartościach.

Kolejnym podjętym tematem były narkotyki i dopalacze w ramach kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają" wyjaśniono jak negatywny wpływ mają one na organizm w szczególności młody. Poproszono seniorów jako najlepszych obserwatorów aby zwrócili uwagę na swoje wnuki i głośno sygnalizowali o niepokojących objawach wynikających z zażywania szkodliwych i zakazanych substancji. Na spotkaniu pokazano walizkę profilaktyka, w której znajdują się akcesoria służące do palenia czy przechowywania tego typu substancji. Akcesoria te są skonstruowane tak czy uśpić czujność dorosłych często wyglądają jak brylokczek czy długopis a po odpowiednim skręceniu są fajką do palenia.

Podczas spotkania omówiono również zagadnienia związane z Krajową Mapa Zagrożeń, zachęcano do korzystania z tej aplikacji oraz aplikacji Moja Komenda.

  • policjantka na spotkaniu ze seniorami w ZUS
  • policjantka na spotkaniu ze seniorami w ZUS