Rowerzysto "zabłyszcz przykładem" - Aktualności - KPP Rawicz

Aktualności

Rowerzysto "zabłyszcz przykładem"

Data publikacji 25.10.2019

Dzisiaj od wczesnych godzin porannych policjanci rawickiej drogówki i prewencji prowadzili działania skierowane głównie do rowerzystów na terenie całego powiatu rawickiego. Jednocześnie prowadzono akcję "Trzeźwy poranek".

 W działaniach "Trzeźwy Poranek" i "Błyszczę Przykładem" wzięło udział 17 policjantów. Skontrolowano ponad stu rowerzystów, którym rozdano kamizelki odblaskowe zachęcając tym, samym do podniesienia bezpieczeństwa własnego przez ich noszenie w trakcie jazdy. Policjanci kontrolowali rowerzystów pod kątem trzeźwości oraz oświetlenie ich rowerów.

Policjanci informują, że obecnie prowadzone są kilkudniowe działania "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo", które dotyczą wszytskich kierujących pojazdami także rowerzystów. Przypominają, że oświetlenie w rowerze musi być sprawne i widoczne dla innych kierujących, jednak włożenie na siebie kamizelki odblaskowej podniesie dodatkowo bezpieczeństwo użytkownika roweru, zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy to coraz wcześniej zapada zmrok, pojawiają się mgliste poranki, którym towarzyszą niebezpieczne warunki na drodze i ograniczona widoczność.

Akcję na terenie powiatu rawickiego wsparła Fundacja im. Maksymiliana Dudy, która przekazała na cel promowania bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu rawickiego kamizelki odblaskowe, które policjanci przekazywali kontrolowanym rowerzystom.

Przypominamy także o przepisach

Rowerzystów obowiązują przepisy ruchu drogowego. Każde dziecko które zdało egzamin na kartę rowerową może poruszać się pod drodze publicznej i jest zobowiązane do posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego swoje umiejętności i wiedzę – kartę rowerową. Jeżdżąc rowerem po drogach należy pamiętać,że także rowerzystów obowiązują znaki i sygnały drogowe, należy ustępować pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych i nie wolno przejeżdżać przez przejście dla pieszych oraz jeździć po chodnikach. Należy sygnalizować zamiary skrętu w prawo czy w lewo. Rowerzysta jest współodpowiedzialny za to co się dzieje na drodze, obowiązują go te same zasady i przepisy drogowe co kierowców samochodów.

Apelujemy do rodziców, by zwrócili uwagę na dzieci, które wieczorami jeżdzą rowerami by przestrzegali przepisów obowiązujących kierowców rowerów oraz by zadbali o oświtlenie pojadów swoich pociech.

TD