Weekend będzie upalny - uważaj nad wodą! - Aktualności - KPP Rawicz

Aktualności

Weekend będzie upalny - uważaj nad wodą!

Data publikacji 07.08.2020

Według prognoz synoptyków pogody nadchodzący weekend będzie upalny. Wiele osób zdecyduje się spędzić ten czas nad wodą. Nieodzownym elementem takiego wypoczynku są zabawy w wodzie i pokonywanie wpław długich dystansów. Woda nie wybacza jednak bezmyślności i braku wyobraźni. Korzystając z tych uroków lata na każdym kroku musimy myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie.

Pamiętajmy,  aby pływać w miejscach do tego przeznaczonych - najlepiej na strzeżonej plaży i nigdy pod wpływem alkoholu! Jeśli realizujemy trening pływacki wzdłuż brzegu, róbmy to z partnerem. Osoba asekurująca wcale nie musi płynąć wpław,  może znajdować się np. w kajaku, rowerku wodnym, na łodzi, na desce sup. Nigdy nie wiemy czy w pewnym momencie zabraknie nam sił, źle się poczujemy czy złapie nas skurcz. Wypłynięcie samemu na szeroką wodę może okazać się śmiertelnym niebezpieczeństwem. Każdy kto chce trenować na otwartej wodzie musi potrafić przepłynąć minimum 500 metrów w basenie.

Proponujemy dobrą rozgrzewkę, która w znacznej mierze wykluczy skurcz, a spokojne wejście do zimnej wody spowoduje uniknięcie szoku termicznego. Nigdy nie skaczmy do wody na głowę, gdy nie znamy akwenu. Zawsze starajmy się być widocznym w wodzie. Pamiętajmy,  że oślepiające słońc i nawet niewielkie fale powodują słabą widoczność dla osób poruszających się na jednostkach  pływających. Każdy pływak dla własnego bezpieczeństwa powinien być wyposażony w bojkę asekuracyjną tzw. pamelkę oraz jaskrawy czepek. Przed rozpoczęciem treningu należy sprawdzić prognozę pogody.  Nigdy nie pływajmy podczas burzy.

Policyjni wodniacy życzą bezpiecznej kąpieli i zabawy w wodzie.

Karolina Kunkel – Komisariat Wodny Policji w Poznaniu/IL/bj

video : http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/aktualnosci/221385,KWP-Weekend-bedzie-upalny-uwazaj-nad-woda-video.html