Działkowiczu bądź czujny - Aktualności - KPP Rawicz

Aktualności

Działkowiczu bądź czujny

Data publikacji 07.04.2021

Sezon prac ogrodowych na działkach zbliża się dużymi krokami. W Rodzinnych Ogrodach Działkowych działkowcy niebawem rozpoczną wzmożone działania, obecnie dni nie są sprzyjające do prac w ogródku, jednak niebawem się to zmieni. Będzie to czas nie tylko prac i wypoczynku działkowców, niestety doświadczenie minionych lat pokazuje, że aktywują się również w tym czasie złodzieje i wandale.

Niech nie usypia naszej czujności fakt, że nam nic dotychczas nie skradziono, że do nas się nie włamano. Policja rawicka apeluje, by uczyć się na błędach innych osób i zadbać o swoje mienie działkowe, zabezpieczyć altankę, narzędzia i sprzęty ogrodowe oraz stosować się do wskazówek, które mogą uchronić mienie przed kradzieżą:

- pamiętajmy, aby opuszczając działkę dokładnie zamknąć swoje altany, pozostawienie bowiem uchylonego okna, cennych przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi znacząco ułatwiają „pracę” włamywaczom i w ten sposób często narażając właścicieli na duże straty finansowe,

- podczas wykonywanych prac na działce nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy, dokumentów, telefonu czy pieniędzy bez nadzoru. Może zdarzyć się tak, że złodziej wkroczy na działkę, gdy na niej przebywamy i niedostrzegalnie pozbawić nas cennych przedmiotów.
- w altance nie przechowujmy rzeczy wartościowych.

- nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką, a pod naszą nieobecność zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki.

- warto prowadzić swoje notatki zawierające dane co do marek i typów posiadanych urządzeń, ich cech charakterystycznych oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, można oznaczyć np. swymi inicjałami lub numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).

- uważajmy na pojawiających się w pobliżu działki obcych ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Takie zainteresowanie może uchronić przed kradzieżą a spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.

- współdziałajmy z sąsiadami i zwracajmy uwagę także na ich altanę. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi pojawiającymi się w pobliżu ich działki lub na działce. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

- opuszczając na dłużej swoja działkę nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Warto poprosić działkowego sąsiada, by otworzył na krótko okna w altanie albo by w miarę możliwości skosił trawę lub zagrabił liście.

- warto ubezpieczyć altankę,

- o włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112 lub 47 77 27200 Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.