Aktualności

Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas "majówki"

Data publikacji 28.04.2023

Długi majowy weekend przed nami. Prognoza wolnych dni napawa optymizmem, wielu z nas zaplanowało rożną formę wypoczynku. Podczas całej „majówki” nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci, jednak nie możemy zapomnieć, że bezpieczny wypoczynek zależy w dużej mierze od nas samych. Aby najbliższe dni były spokojne i bezpieczne warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Od piątku 28.04 do 4.05 nad bezpieczeństwem podróżujących przez powiat rawicki i płynnością ruchu czuwać będą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego. Należy się spodziewać częstszych kontroli drogowych, policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Będą także prowadzić kontrole trzeźwości kierowców oraz prędkości pojazdów. Nie będzie tolerancji na nie przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczeń prędkości czy osób łamiących zasady prawidłowego wyprzedzania.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniemy aktywny wypoczynek poza domem.

W podróży:
Kierowcy powinni pamiętać aby:
- przed wyjazdem sprawdzić: stan techniczny pojazdu, wyposażenie auta oraz czy mamy potrzebne dokumenty,
- przed podróżą unikać spożywania alkoholu, ruszajmy w trasę wypoczęci i wyspani,
- w czasie jazdy korzystać z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewożenia dzieci,
- dostosować prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych,
- pamiętać o zasadzie „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami, którzy nie zawsze są na drogach widoczni.

Parkujmy pojazd w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Apelujemy do pasażerów.

Nie bądźcie bierni w przypadku brawurowej, ryzykownej, pozbawionej wyobraźni jazdy. Należy reagować i stanowczo się sprzeciwiać, żądając bezpiecznej jazdy.

Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii.

Rowerowe wycieczki.

Jeśli wybieramy się na wycieczkę rowerową, zwróćmy uwagę, czy wyposażenie naszego roweru jest zgodne z przepisami, co pozwala na korzystanie z drogi. Warto też pamiętać o kamizelce ostrzegawczej oraz elementach odblaskowych, które po zmroku mają ogromne znaczenie. Używanie tych elementów, może często decydować o naszym zdrowiu lub życiu. Przypominamy, że rowerzystów także obowiązują przepisy ruchu drogowego i należy je bezwzględnie stosować, by zadbać o swoje bezpieczeństwo (warto zapoznać się z założeniami akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

Aby najbliższe dni były spokojne i bezpieczne warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przed wyjazdem pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku, mieszkania czy domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych piwnicznych i dachowych. Warto zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do naszych domów, ale również do pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Gotówkę, biżuterię oraz inne drogocenne przedmioty, można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczniejsze niż w domu.

Poinformujmy sąsiada bądź inną zaufaną osobę o naszym wyjeździe i poprośmy, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się mieszkaniem, zebrał ulotki reklamowe z wycieraczki, bądź ze skrzynki pocztowej. Warto także pozostawić numer kontaktowy, aby można było w każdej chwili się z nami skontaktować. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym o różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Warto reagować:
- jeżeli zobaczymy na klatce schodowej lub pod oknami obce, nieznane osoby zachowujące się podejrzanie dzwoń 112,
- jeżeli usłyszymy niepokojące stukania, wiercenia, szurania w mieszkaniu sąsiada, o którym wiemy, że wyjechali na majówkę – dzwoń 112,
- jeżeli zobaczymy nieznane osoby wynoszące z mieszkania sąsiada meble, sprzęt RTV i AGD – dzwoń
112,
- jeżeli coś niepokojącego dzieje się w naszym otoczeniu – dzwoń
112

Podczas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu uchwałą rady gminy.

Wypoczywając nad wodą, zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu, jak również zachowajmy należytą ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Wędrując górskimi szlakami warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości oraz trudności na szlaku. Warto mieć zaplanowany wariant awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie gorszej pogody lub złego samopoczucia któregoś z uczestników wędrówki. Jeśli macie ze sobą telefony komórkowe wpiszmy aktualne numery alarmowe właściwych służb. Planując trasę górskimi szlakami upewnijmy się, czy wszystkie osoby w grupie są na nią odpowiednio przygotowane. Wskazanym jest zabranie mapy, naładowanego telefonu komórkowego (przynajmniej jednego na grupę), wygodnego obuwia oraz plecaka, czapki, rękawiczek, zapasowych skarpet, koszuli, ubrania przeciwdeszczowego, podręcznej apteczki, latarki, zapałek oraz butelki wody. Zostawmy w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu oraz telefon kontaktowy do siebie.

Powrót na górę strony