W nagrodę byli ,,komendantami'' - Nasze inicjatywy - KPP Rawicz

Nasze inicjatywy

W nagrodę byli ,,komendantami''

16Miłosz Kubiak z Zespołu Szkół w Miejskiej Górce i Michał Paszkowiak z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu byli przez jeden dzień szefami rawickiej policji. Symbolicznie. Była to dla nich nagroda za zajęcie dwóch najlepszych miejsc w ósmej edycji konkursu ,,Możesz zostać komendantem'' zorganizowanego przez KPP w Rawiczu i Zespół Szkół w Miejskiej Górce.

Podczas wizyty w rawickiej komendzie Miłosz (uczeń trzeciej klasy liceum o profilu policyjno-prawnym) i Michał (trzecioklasista z technikum teleinformatycznego) spotkali się z szefem rawickiej policji Krzysztofem Nowakiem i jego zastępcą Radosławem Matysiakiem.

Zapoznali się z pracą jednostki w każdym z policyjnych pionów. Byli w pomieszczeniach technika kryminalistyki, gdzie widzieli jak wykonuje się zdjęcia sygnalityczne oraz jak przy użyciu nowoczesnego skanera pobiera się odciski palców od podejrzanych. Przybliżono im metody i techniki zabezpieczania różnego rodzaju śladów pozostawianych na miejscu przestępstwa, czy wypadku.

Widzieli stanowisko oficera dyżurnego komendy i jego pomocnika oraz policyjny ,,areszt''. Mieli także okazje zapoznać się z obowiązkowym wyposażeniem policjanta do służby w tym broni.

Odbyli przejażdżkę radiowozem i poznali kanony pracy policjantów drogówki, w tym kontroli prędkości jazdy przy użyciu ,,Iskry''. Wypróbowali także działanie alco-blow _ do kontroli trzeźwości kierowców.


 Dla Michała była to pierwsza wizyta w komendzie Miłosz z racji uczęszczania do klasy o kierunku policyjny miał już okazje na bliższe spotkanie z policjantami tej jednostki. Miłosz po maturze, która czeka go za kilka dni, chciałby pracować w policji. Z takim założeniem wybrał wspomnianą szkołę.
 _Po maturze prawdopodobnie zgłoszę się na testy i podstawowy kurs policyjny _ mówi Miłosz. _ Zawód policjanta daje stablizację życiową, to ważne w obecnych czasach.
 Michał też wiąże swoją przyszłość z pracą w mundurze. Wprawdzie maturę będzie zdawał za rok, ale już teraz jest zdecydowany zostać zawodowym wojskowym. Chce wstąpić do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i już obecnie ćwiczy test sprawnościowy, który obowiązuje przy przyjęciu na tę uczelnię.
Obaj nie mają w swoich rodzinach tradycji mundurowych.

12

34578910111314151716