Zwycięzcy IV edycji konkursu - Możesz zostać komendantem - KPP Rawicz

Możesz zostać komendantem

Zwycięzcy IV edycji konkursu

8Adrian Danielczyk z Zespołu Szkół w Miejskiej Górce i Dawid Pawlak z Zespołu Szkół nr 3 w Rawiczu byli przez jeden dzień szefami rawickiej policji. Symbolicznie. Była to dla nich nagroda za zajęcie dwóch najlepszych miejsc w czwartej edycji konkursu ,,I ty możesz zostać komendantem'' zorganizowanego przez KPP w Rawiczu i Zespół Szkół w Miejskiej Górce.


Razem z Adrianem i Dawidem w rawickiej komendzie gościła Daria Suchanecka (z tej samej szkoły, co drugi z nich), która w konkursie zajęła drugie miejsce wśród uczniów innych szkół niż ZS w Miejskiej Górce, gdzie funkcjonują trzy klasy o kierunku policyjno-prawnym.

Adrian, Dawid i Daria spotkali się z szefem rawickiej policji podinsp.Tomaszem Trawińskim, a także kadrowcem komendy. Zapoznali się z pracą jednostki w każdym z policyjnych pionów.

Na początek „obchodu” jednostki zwycięzcy odwiedzili pokój technika kryminalistyki, tam mieli okazję zobaczyć jak wykonuje się zdjęcia sygnalityczne oraz w jaki sposób pobiera się odciski palców od podejrzanych przy użyciu nowoczesnego skanera. Przybliżone zostały im również metody i techniki zabezpieczania różnego rodzaju śladów jakie są pozostawiane na miejscu zdarzenia.

Laureatom między innymi zostało omówione oraz pokazane stanowisko, na którym pracuje oficer dyżurny oraz jego pomocnik. Mieli również możliwość zobaczenie  pomieszczeń dla osób zatrzymanych, które są osadzane do wytrzeźwienia lub do wyjaśnienia sprawy.Pokazano im również zasady działania monitoringu miasta w czasie, których uczniowie samodzielnie mogli sterować kamerami.

Kolejną z atrakcji była przejażdżka radiowozem. Młodzież przypatrywała się również pracy policjanta drogówki. Mieli okazję dokonywać pomiaru prędkości jazdy przy pomocy ,,Iskierki'' oraz wypróbować działanie alkomatu.

Dla całej trójki była to pierwsza wizyta w komendzie. Przysporzyła sporo wrażeń. Adrian po ukończeniu szkoły chce pracować w policji. Nauka w klasie o kierunku policyjno-prawnym ma mu ułatwić wstąpienie do tej służby. Jest finalistą III Olimpiady Policyjnej, za kilka dni weźmie udział w finale w Szczytnie  Dawid jest w trzeciej klasie technikum o kierunku organizacji i reklamy. Po maturze chce studiować fotografię w Łodzi. Daria uczy się w liceum ogólnokształcącym, ale ciągnie ją do munduru, niekoniecznie jednak policyjnego, chciałaby zostać strażakiem.

foto KPP Rawicz

11021361179548