Profilaktyka

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja radzi

Data publikacji 11.10.2016

odblaskiJesień to najbardziej niebezpieczna pora roku dla niechronionych uczestników ruchu. Wcześnie zapadający zmrok, ograniczona widoczność spowodowana mgłami i opadami atmosferycznymi sprawia, że postać pieszego znajdującego się na drodze jest słabo dostrzegalna dla kierujących pojazdami. Niekorzystny wpływ na widoczność pieszych i rowerzystów będzie miała bez wątpienia zmiana czasu, z letniego na zimowy, która nastąpi w nocy z 29 na 30 października 2016 r., co spowoduje, że zmrok zapadać będzie o godzinę wcześniej.

Pieszego czy rowerzystę nic nie chroni, ci uczestnicy ruchu w zetknięciu z rozpędzonym pojazdem są bez szans. Większość potrąceń kończy się śmiercią pieszego, a w najlepszym przypadku ciężkimi obrażeniami ciała prowadzącymi do kalectwa. Pieszy czy uderzony przez samochód jadący z prędkością tylko 50 km/h ginie na miejscu wypadku lub umiera wkrótce potem, wskutek odniesionych obrażeń ciała.

Chodźmy lewą stroną drogi, nośmy elementy odblaskowe.


Przepisy dotyczące pieszego.


1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

5. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

 

Przepisy dotyczące rowerzysty.

 

1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jeśli rowerzysta korzysta z drogi dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

2. Dziecko do lat 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Można dziecku założyć kask, który na pewno zwiększy jego bezpieczeństwo.

 

Rowerzyście zabrania się:

1. Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Jednakże przepisy wyjątkowo zezwalają na jazdę dwóch rowerzystów obok siebie pod warunkiem, że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego

2. Jazdy bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3.  Czepiania się pojazdów.

 

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych w kilku przypadkach, gdy:

1. Opiekuje się on osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem;

2. Chodnik ma, co najmniej 2 metry szerokości i nie ma w tym miejscu wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerzystów a prędkość pojazdów jadących drogą jest dozwolona z prędkością większa niż 50 km/h.

3. Warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty takie jak ulewa, gęsta mgła lub silny wiatr. 

Rowerzysta, który jedzie chodnikiem powinien jechać powoli, ostrożnie i ustępować miejsca pieszym.

Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni, jeżeli opiekuje się on dzieckiem kierującym rowerem w wieku do lat 10 w przypadku, gdy nie ma chodnika lub pobocza (takie dziecko jest traktowane, jako pieszy)

Kierujący rowerem, który porusza się chodnikiem i chce skorzystać z przejścia dla pieszych musi zsiąść z roweru i rower przeprowadzić.

Kierującemu rowerem nie wolno korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku

Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto stosować elementy odblaskowe także w ciągu dnia oraz korzystać podczas jazdy  rowerem z kasków chroniących głowę.

Powrót na górę strony