Profilaktyka

Szkolenie na temat "dopalczy"

Data publikacji 17.11.2010
img_0014Nadal aktualne zagrożenie dzieci i młodzieży płynące z zażywania dopalaczy zmusza do stałego podnoszenia możliwości w zakresie ograniczania tego wyjątkowo szkodliwego zjawiska. Temu celowi zostało poświęcone wczorajsze szkolenie pod hasłem „Dopalacze i młodzież we współczesnym świecie" zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu w Wyższej Szkole Zawodowej „Kadry dla Europy".

W przedsięwzięciu udział wzięli specjaliści komend miejskich/powiatowych Policji ds. profilaktyki oraz pracownicy pionu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, Higieny Dzieci i Młodzieży powiatowych inspektoratów sanitarno - epidemiologicznych z województwa wielkopolskiego.

Głównym celem szkolenia było stworzenie skutecznej platformy współpracy Policji ze stacjami sanitarno - epidemiologicznymi w zakresie podejmowanych działań profilaktycznych obejmujących problematykę uzależnień w szczególności od tzw. "dopalaczy".

W opinii naukowców zajmujących się tą problematyką substancje te są zdecydowanie bardziej niebezpieczne niż „tradycyjne" narkotyki, które dotąd postrzegane były jako synonim najniebezpieczniejszych substancji chemicznych mających destrukcyjny wpływ zarówno na zdrowie, jak i życie społeczne uzależnionego. Tymczasem często bagatelizowane, zwłaszcza przez rodziców i opiekunów, kontakty dzieci i młodzieży z tzw. „dopalaczami" mogą powodować trudne do przewidzenia i wręcz dramatyczne następstwa. Bezdyskusyjnym faktem jest możliwość utraty nawet życia! Niestety wbrew pozorom stwarzanym przez producentów i dystrybutorów tzw. „dopalaczy", dostępne do niedawna na rynku środki nie były opisane pod kątem składu chemicznego. W tej sytuacji w przypadku konieczności uzyskania pomocy medycznej po zażyciu takiego środka, lekarze mają ogromny problem w skutecznym niesieniu pomocy.

 

Powrót na górę strony