Profilaktyka

Policja radzi

Data publikacji 05.08.2015

kieszonkowcyZatłoczone miejsca to wspaniałe warunki do działania dla kieszonkowców. Spośród wielu osób wybierają swoją ofiarę i przyglądają jej się przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa pieniądze, a następnie podchodzą blisko i przypadkowo dotykają, sprawdzając czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Nie dajmy się okraść złodziejowi.

Oto kilka porad, by ustrzec się przed kieszonkowcami:

- powinniśmy mieć cały czas w zasięgu wzroku bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu, tramwaju, czy pociągu,

- należy dobrze zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze,

- pieniądze trzymajmy przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty,

- nie należy demonstrować zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby,

- powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na osoby znajdujące się obok nas,

- w tramwajach, autobusach lub pociągach powinniśmy wybierać zawsze miejsce w pobliżu znanych osób lub kierującego - unikajmy pustych przedziałów w pociągu,

- nie nawiązujmy przygodnych znajomości,

- nie zasypiajmy podróżując publicznymi środkami komunikacji,

- podczas zakupów - nie należy odstawiać od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, by nas okraść,

- klucze do mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować.

 

Warto wiedzieć, że kieszonkowcy bardzo często, zanim sięgną do cudzej kieszeni przeprowadzają własne rozpoznanie ( np. w sklepie, przed kasą, w banku ), aby zorientować się, kto przy sobie posiada większą kwotę pieniędzy i w której kieszeni lub torbie ją przechowuje. Idą potem za swą ofiarą, by w dogodnym momencie ją okraść. Za upatrzoną ofiarą potrafią chodzić nawet kilka godzin. Ze statystyk policyjnych wynika, że najwięcej kradzieży kieszonkowych dokonywanych jest miejscowościach wypoczynkowych, w sklepach, centrach handlowych, na bazarach i targowiskach a także w autobusach i pociągach, gdzie sprawcy skrzętnie wykorzystują tłok, zamieszanie i brak czujności przy wsiadaniu i wysiadaniu oraz podczas podróży.

Powrót na górę strony