BEZPIECZNE WAKACJE - Uwaga! Nachodzą upały - Profilaktyka - KPP Rawicz

Profilaktyka

BEZPIECZNE WAKACJE - Uwaga! Nachodzą upały

Data publikacji 23.06.2016

policjapolRawicka policja ostrzega przed nadchodzącymi upałami. Zjawisko to wiąże się z występowaniem wysokich temperatur powietrza, przekraczających 30 ° C.  Spędzanie czasu na słońcu w nadmiernej ilości lub w nagrzanym miejscu może spowodować zmiany termiczne w naszym organizmie, które mogą prowadzić do tragedii. Policjanci apelują do mieszkańców powiatu rawickiego o rozsądne przebywanie na słońcu, nie pozostawianie dzieci, osób starszych czy zwierząt w zamkniętych pojazdach na parkingach oraz o zastosowanie się do kilku zasad bezpieczeństwa.

Minione lata pokazały, że w wyniku pozostawienia dziecka czy osoby starszej w zamkniętym samochodzie dochodziło do tragedii. Aby temu zapobiec należy nie dopuszczać do sytuacji pozostawienia kogokolwiek w zamkniętym pojeździe na słońcu. Temperatura powietrza podczas upału jest bardzo wysoka, pojazd bardzo szybko się nagrzewa i temperatura w samochodzie jest kilkanaście stopni wyższa niż na zewnątrz. Osoba pozostawiona w zamkniętym pojeździe w kilka minut doznaje uszkodzeń organów wewnętrznych.  Należy sobie także uświadomić, że cierpi także zwierzę pozostawione w nagrzanym pojeździe. Policjanci apelują o rozsądek, o niepozostawianie w zamkniętym samochodzie nawet na chwilkę śpiącego dziecka, osoby starszej czy zwierzęcia. Ostrzegamy, że w takich sytuacjach policjanci będą reagować, gdyż to zagraża życiu i zdrowiu osób przebywających w nagrzanym samochodzie. Policjanci proszą by nie być obojętnym na taką sytuację i zalecają zgłaszać interwencję i zapobiegać tragediom.  Osoby pozostawiające dzieci i inne osoby w zamkniętym samochodzie w dni upalne muszą liczyć się z tym, że policjanci ratując osoby znajdujące się wewnątrz uszkodzą szybę w pojeździe a sprawcy poniosą konsekwencje prawne z tytułu narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu innej osoby.

Rady na upalne dni:

- należy ograniczyć czas spędzany na słońcu, zwłaszcza dzieci i osoby starsze

- należy przebywać wewnątrz pomieszczeń zaciemnionych (rolety, żaluzje, zasłony) , jeśli są one oświetlane i nagrzewane przez poranne i popołudniowe słońce

- należy spożywać lekkie posiłki

- należy pić duże ilości wody i zawsze mieć ze sobą butelkę wody, należy też często podawać wodę dziecku

- należy ograniczyć spożywanie napojów alkoholowych

- należy chronić ciało stosując kremy z filtrem

- należy nosić nakrycie głowy

- należy unikać dużego wysiłku fizycznego

- należy przed wejściem do wody, stopniowo schłodzić ciało

 

Objawy przegrzania termicznego tak zwanego udaru słonecznego to zasłabnięcie, bóle głowy, nudności i wymioty, czasem nawet utrata przytomności.

 

Policjanci apelują:  

 

Jeśli jesteś w pobliżu osoby, która doznała przegrzania termicznego - reaguj! Niezwłocznie wezwij pomoc medyczną, a sam ułóż osobę w cieniu, podaj wodę do picia a na głowę i szyję zastosuj chłodne kompresy.