Podrobione myszy
Rawiccy funkcjonariusze z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą udowodnili lokalnemu producentowi maskotek, że sprzedawane przez nich pluszaki z wizerunkiem myszki, były podróbkami oryginalnych niemieckich zabawek.
Właściciele firmy musieli zapłacić 4000 zł kary.
Niemiecki producent wyłączny importer na Europę popularnych i znanych w szczególności przez dzieci maskotek z wizerunkiem myszki zawiadomił rawicka Policję, że ujawnił na przygranicznych straganach proceder handlu podróbek tychże pluszaków. Dociekliwy oaz oburzony tym faktem producent powiadomił również o tym, że dotarł do mieszczącego się w gminie Rawicz ,producenta podrabianych maskotek i zakupił u niego nielegalny towar.
Posiadając takie informacji złożył zawiadomienie o zaistniałym przestępstwie naruszenia Ustawy Prawo Własności Przemysłowej.
Jeszcze tego samego dnia policjanci z PG udali się od wskazany adres gdzie w toku przeszukania ujawnili i zabezpieczyli 12 sztuk podrobionych maskotek. W przeprowadzonym dochodzeniu uzyskano z Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej w Warszawie informację i dokumenty świadczące o tym, że znak firmowy maskotek jest zastrzeżony na terenie całej Europy a wiec zakaz oznaczania obowiązuje również i w Polsce.
Właściciele podrawickiej firmy, którymi są dwaj mężczyźni w wieku od 53 do 58 lat zamieszkujący Rawicz, przyznali się do stawianych im zarzutów. Za czyn swój otrzymali karę 4000 zł.
Należy nadmienić , że ceny oryginalnych maskotek kształtują się w zależności od wielkości od 15 do 195 euro natomiast polskie podróbki kosztowały od 9 do 50 euro.
Ponadto należy również pamiętać, że w myśl przepisów Ustawy Prawo Własności Przemysłowej art. 305 ust. 1 nie tylko sam znak firmowy jest przedmiotem ochrony ale również wizerunek oraz jego charakterystyczne cechy jak np. w wyżej wymiennej sprawie duże uszy i stopy maskotek.