Podsumowanie 2011 roku
W siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu odbyła się odprawa służbowa podsumowująca miniony rok. W naradzie uczestniczył I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romuald Miling, kierownictwo, policjanci i pracownicy miejscowej jednostki, prokurator jak i przedstawiciele władz samorządowych powiatu rawickiego.
Na początku spotkania podinsp. Tomasz Trawiński Komendant Powiatowy Policji w Rawiczu serdecznie powitał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romualda Milinga zaproszonych gości, po czym przedstawił wyniki pracy uzyskane w minionym roku.
W 2011 roku Komenda Powiatowa Policji w Rawiczu wszczęła 802 postępowania przygotowawcze i jest to wzrost o 90 postępowań w porównaniu do roku 2010. Wpływ na wzrost dynamiki wszczętych postępowań przygotowawczych miała przede wszystkim liczba prowadzonych postępowań z art. 178A czyli nietrzeźwi kierujący, która wzrosła w porównaniu do roku 2010 o 72 %.
Kradzież cudzej rzeczy – wykrywalność praktycznie na poziomie ubiegłorocznym, wzrost o 0,1%. W tej kategorii niestety zanotowaliśmy wzrost dynamiki wszczętych postępowań przygotowawczych, w liczbach bezwzględnych wzrost o 13 postępowań. Bezpośredni wpływ na to miały kradzieże popełnione na terenie budowy drogi ekspresowej S-5. W ubiegłym roku odnotowaliśmy tam liczne kradzieże paliwa oraz sprzętu używanego do prac budowlanych. W miesiącu grudniu rozbiliśmy dwie grupy przestępcze zajmujące się kradzieżami paliwa oraz włamaniami do maszyn budowlanych. Ich członkom zarzuciliśmy popełnienie łącznie 11 przestępstw.
Kradzieże z włamaniem – w tej kategorii nastąpił wzrost wykrywalności o 2,2% do poziomu 54,5% przy jednoczesnym spadku dynamiki tych przestępstw, która wyniosła 90,5%.
Rozboje – w 2011 roku odnotowaliśmy wzrost liczby rozboi o 2 przypadki w porównaniu do roku 2010, w liczbach bezwzględnych z 4 na 6. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszystkie przestępstwa w tej kategorii zostały wykryte.
Bójki i pobicia – w ubiegłym roku odnotowaliśmy spadek dynamiki w tej kategorii, która wyniosła 81,3% i podobnie jak w rozbojach wszystkie sprawy zostały wykryte.
Uszczerbek na zdrowiu – pomimo ujemnej dynamiki wszczętych postępowań w tej kategorii, która wyniosła 68,8% niestety należy stwierdzić, że w zakresie wykrywalności ponieśliśmy porażkę. Na spadek wykrywalności wpływ miały 3 postępowania w trakcie, których nie udało się nam ustalić sprawców zgłoszonych przestępstw.
Uszkodzenie rzeczy – to kategoria, która spędzała funkcjonariuszom sen z powiek na początku 2011 roku, odnotowaliśmy w krótkim odstępie czasu kilka przestępstw. Ale dzięki zaangażowaniu wszystkich policjantów zarówno pionu kryminalnego oraz prewencyjnego doprowadziliśmy w końcowym efekcie do ograniczenia dynamiki tych przestępstw, która wyniosła 87,8% oraz podniesienia wykrywalności o przeszło 9% do poziomu 70,2%.
Podsumowując wykrywalność łączną w analizowanych 7 kategoriach przestępstw wyniosła ona 66,8% i jest to wzrost o 1% w porównaniu do roku 2010. Odnosząc się do dynamiki przestępstw w tych kategoriach została ona nieznacznie obniżona do poziomu 98,4%.
Krótki opis wybranych spraw, które zrealizowali funkcjonariusze rawickiej jednostki w ubiegłym roku.
Pobicie ze skutkiem śmiertelnym
W dniu 2.01.2011r. o godz. 14.50 mieszkanka Gołaszyna ujawniła w rejonie stacji paliw zwłoki mężczyzny przykryte śniegiem. Ustalono, że są to zwłoki 24-letniego Dawida A. Na podstawie oględzin miejsca znalezienia i sekcji zwłok ustalono, że Dawid A. zmarł na skutek pobicia. W toku dalszych czynności jeszcze tego samego dnia ustalono, że sprawcami przestępstwa jest 2 mieszkańców Bojanowa. Wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Kradzież samochodu
W dniu 15.03.2011r. Nasza jednostka została powiadomiona przez Pawła K. o kradzieży jego samochodu m-ki Peugeot 206. W toku przeprowadzonych czynności ustalono, że Paweł K. zgłosił fikcyjną kradzież samochodu w celu wyłudzenia odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej. Ponadto ustalono miejsce przechowywania „skradzionego” samochodu na terenie powiatu krotoszyńskiego, który odzyskano. Wobec Pawła K. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 5000 złotych
Kradzież samochodu
W III dekadzie maja 2011r. Grzegorz J. wystawił na portalu aukcyjnym ogłoszenie o sprzedaży samochodu m-ki Chrysler 300C wartości 120 tys. złotych. W dniu 25.05.2011r. Grzegorz J. otrzymał telefon od mężczyzny zainteresowanego zakupem samochodu. Umówił się ze sprzedającym na stacji paliw w Rawiczu celem obejrzenia samochodu. W trakcie oglądania pojazdu zainteresowany kupnem mężczyzna wsiadł do uruchomionego auta celem jego dokładnego obejrzenia, a następnie odjechał w nieznanym kierunku. W toku podjętych działań ustalono, że chwilę przed dokonaniem kradzieży sprawca wszedł do sklepu na stacji, gdzie z zapisu monitoringu wynikało, iż skorzystał z toalety, do której wchodząc popchnął drzwi ręką. W trakcie oględzin zabezpieczono na drzwiach ślad linii papilarnych, który przetworzono w systemie AFIS i otrzymano pozytywny wynik wskazujący jako bezpośredniego sprawcę Cezarego M. Kilka dni później nasi funkcjonariusze na terenie Torunia zatrzymali Cezarego M., który jako współsprawcę wskazał Tomasza B. Odzyskano w całości utracony pojazd i zwrócono go pokrzywdzonemu. Wobec sprawcy kradzieży zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec Tomasza B. zastosowano dozór Policji oraz poręczenie majątkowe w kwocie 4.000zł.
Wyłudzenia i oszustwa
Policjanci Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą KPP w Rawiczu od początku lipca 2010r., realizowali czynności operacyjne związane z działalnością przestępczą podmiotu gospodarczego, prowadzącego kursy i szkolenia językowe na terenie miasta Rawicza. Zebrany materiał pozwolił na wszczęcie śledztwa, w wyniku którego w dniu 26.01.2011r., dokonano zatrzymania Anny Ł. - właścicielki przedmiotowej firmy i przedstawiono zarzuty popełnienia 24 przestępstw. Podejrzana przyznała się do dokonania - na przestrzeni 3 lat - wyłudzeń i oszustw na łączną kwotę prawie 400 tys. złotych na szkodę 5 banków oraz 2 instytucji finansowych. Wobec podejrzanej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Kradzież kostki brukowej
Policjanci Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą KPP w Rawiczu od połowy miesiąca lipca 2011r., realizowali czynności operacyjne oraz procesowe związane z procederem kradzieży kostki brukowej oraz innych, podobnych materiałów budowlanych na szkodę firmy brukarskiej. Z poczynionych ustaleń wynikało, że w kradzieżach brali udział pracownicy zakładu. Proceder polegał na wykazywaniu zaniżonych ilości wyprodukowanego asortymentu, a powstałe w ten sposób „nadwyżki” z produkcji sprzedawane były poza ewidencją. Czynności doprowadziły do zatrzymania łącznie 9 pracowników. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu, w celu dokonywania kradzieży kostki brukowej i innego materiału budowlanego. Łączna szacunkowa wartość strat powstałych na skutek przestępczego działania przekroczyła 50.000,00 złotych. U podejrzanych dokonano tymczasowego zajęcia mienia w łącznej kwocie 43.000,00 złotych. Odzyskano również skradzione mienie o wartości około 5.000,00 złotych.
Paserstwo
W dniu 23 czerwca 2011r funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych w Miejskiej Górce otrzymali informację o zaparkowanych na parkingu trzech samochodach marki BMW na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Po sprawdzeniu w SIS okazało się, że figurują jako utracone na terenie Niemiec. W wyniku podjętych czynności w pobliżu zaparkowanych pojazdów zatrzymano 4 mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa paserstwa kradzionych pojazdów znacznej wartości. Łączna wartość wszystkich pojazdów wyniosła prawie 300 tys. złotych. Wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W liczbach bezwzględnych wszyscy funkcjonariusze naszej jednostki w 2011 roku zatrzymali na gorącym uczynku 329 sprawców przestępstw i jest to wzrost w porównaniu do roku 2010 o przeszło 90%. Na uwagę zasługuje również wzrost efektywności zatrzymań nietrzeźwych kierujących. W 2010 roku zatrzymaliśmy 110 nietrzeźwych kierujących a w roku ubiegłym 192 i jest to wzrost o prawie 75%.
Funkcjonariusze pionu prewencji w 2011 roku przeprowadzili przeszło 520 interwencji, nałożyli ponad 7,5 tys. mandatów karnych, skierowali 255 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego oraz zatrzymali 1825 dowodów rejestracyjnych.
Niestety ten wynik oraz olbrzymie zaangażowanie wszystkich policjantów nie przełożyło się bezpośrednio na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 2011 roku na terenie powiatu rawickiego odnotowaliśmy 333 zdarzenia drogowe, w tym 247 kolizji i 86 wypadków. W zdarzeniach tych 109 osób zostało rannych oraz 5 poniosło śmierć. O 18 wzrosła liczba wypadków, 15 osób więcej zostało rannych i niestety zginęło 5 osób, w roku 2010 jedna.