Niech będzie bezpiecznie podczas zimowych ferii
W trosce o bezpieczeństwo podczas zimowych ferii, policjanci w ostatnim czasie odwiedzili w szkołach wielu uczniów oraz przedszkolaków. Podczas tych spotkań funkcjonariusze udzielali praktycznych porad, dotyczących zarówno bezpiecznej zabawy jak i zachowania w czasie zimowych wakacji.
Kilka przydatnych porad
W jakich miejscach można jeździć na sankach i nartach?
Najlepiej jeździć w takich miejscach, gdzie w trakcie zabawy nie ma możliwości przypadkowego wyjechania na jezdnię. Nie wolno zjeżdżać na sankach lub nartach w obrębie rawickich „plant”, gdzie jest możliwość wyjechania bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód. Do tego celu wykorzystać najlepiej miejsca do tego przeznaczone, tj. tory saneczkowe, górki i wzniesienia w terenie odległym od ciągów komunikacyjnych. Nie wolno jeździć na brzuchu, co w trakcie wywrócenia się sanek lub uderzenia w przeszkodę może spowodować obrażenia głowy.
2. Gdzie możemy jeździć na łyżwach?
Na łyżwach poza sztucznymi lodowiskami należy jeździć w obecności opiekuna. Jeździmy tylko wtedy, gdy lód jest odpowiednio gruby i nie posiada pęknięć. Nie wolno jeździć na łyżwach na rzekach, jeziorach, stawach, zbiornikach przeciwpożarowych oraz w obrębie przepustów wodnych, gdzie lód jest cienki.
3. Czy można rzucać się śnieżkami?
Wszyscy będąc dziećmi rzucaliśmy się śnieżkami, dlatego też uważamy, że należy korzystać z tej formy zabawy na śniegu. Trzeba jednak uważać ,aby nie trafić drugą osobę w głowę ponieważ można w ten sposób uszkodzić oko. Nie należy też rzucać się śnieżkami z mokrego śniegu lub z włożonym do środka kamieniem – jest to bardzo niebezpieczne.
4. Jak powinniśmy zachowywać się podczas uczestnictwa w kuligu?
Zawsze kulig powinien być organizowany w bezpiecznych miejscach tj. lasy, pola, łąki z dala od ruchliwych dróg. Ponadto należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, które powinien omówić organizator kuligu:
- odpowiednio przymocować sanki aby nie doszło do odczepienia się,
- nogi powinny znajdować się na płozach sanek,
- nie doprowadzać do jazdy „wężykiem” co może spowodować wywrócenie się sanek a tym samym najechanie przez innych uczestników kuligu,
- siedzieć w sposób bezpieczny, aby nie wypaść z sanek.
5. Jak bezpiecznie poruszać i zachowywać się w górach?
W górach należy zawsze poruszać się wyznaczonymi szlakami, z opiekunem w grupach zorganizowanych. Jak najwięcej osób powinno mieć przy sobie w telefony komórkowe z zapisanymi numerami instytucji dbających o Nasze bezpieczeństwo. Opiekun powinien posiadać przy sobie listę osób będących pod jego opieką oraz pozostawić w schronisku informację dot. gdzie i z kim idzie oraz, o której godzinie planowany jest powrót . Należy też ubrać się w taki sposób (kurtki, rękawice, czapkę) aby nie mogło dojść do wychłodzenia organizmu, wygodne i ciepłe obuwie oraz zabrać ze sobą coś do jedzenia i ciepłe napoje.
6 Czy przed podróżą warto sprawdzić stan techniczny pojazdu (autokaru, busa)?
Należy pamiętać, że kontrola stanu technicznego oraz kontrola dokumentów i stanu trzeźwości kierowcy to priorytetowe sprawy. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości przeprowadzenia takiej kontroli, chociażby niemal na każdej stacji diagnostycznej. Ponad to w okresie ferii funkcjonariusze rawickiej Policji będą przeprowadzali wzmożone tego typu kontrole w szczególności autobusów, autokarów przewożących dzieci i młodzież w obawie i trosce o Ich bezpieczeństwo.
Każdy z organizatorów różnego rodzaju przejazdu powinien zgłosić miejsce i czas rozpoczęcia przewozu osób celem umożliwienia policjantom sprawdzenia wszelkich poprawności jakie powinien spełnić przewoźnik.
7. Kogo powiadomić, gdy stanie się coś złego?
Niezwłocznie należy powiadomić w zależności od zaistniałego niebezpieczeństwa Policję pod nr 997 lub 112, Pogotowie Ratunkowe pod nr 999, oraz zawsze w górach TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), których numery są dostępne we wszystkich schroniskach.