90 lat kobiet w Policji
23 lipca 2015 roku w Warszawie w sali kolumnowej Sejmu RP odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „90 lat kobiet w Policji”. Z województwa wielkopolskiego w ramach delegacji na konferencje pojechało pięć policjantek. Z naszej komendy oddelegowana na uroczystości została sierż. szt. Katarzyna Starczewska z Wydziału Prewencji. Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Panią Prezes Rady Ministrów RP. (foto www.policja.pl)
W tym roku mija 90 lat, od czasu, kiedy kobiety zasiliły Policję, tworząc policję kobiecą. Wówczas chęć wstąpienia do służby zgłosiło 30 pań, a obecnie w Policji służy ponad 14 tysięcy kobiet. W 1925 roku do służby mogła przystąpić tylko panna lub bezdzietna wdowa oraz panie musiały złożyć deklaracje, że przez 10 lat nie wyjdą z mąż. Przy naborze do służby zwracano szczególną uwagę na ich kondycję fizyczną, na wzrost – minimum 165 cm, wykształcenie ( ukończenie przynajmniej 4 klas szkoły średniej lub siedem oddziałów szkoły powszechnej), wiek – 25 -40 lat. Pierwsze 25 funkcjonariuszek stanowiły kobiecą Brygadę Sanitarno – Obyczajową działającą w Urzędzie Śledczym w Warszawie pod dowództwem Stanisławy Paleolog, a pozostałe 5 skierowane zostały do pracy kryminalnej w Łodzi. Na przestrzeni lat kobiet w Policji przybywało. Panie pracują we wszystkich wydziałach, zajmują coraz wyższe stanowiska, także na szczeblu dowodzenia.
Uczestnicy konferencji dziękowali funkcjonariuszkom za ich codzienną służbę i poświęcenie. Życzyli wytrwałości, zaangażowania i odwagi w wykonywaniu codziennych zadań oraz wielu sukcesów zawodowych. Panie miały okazję do dyskusji i wymiany swoich poglądów na temat służby z funkcjonariuszkami Policji z całego świata.
Zapraszamy do przeczytania artykułu i obejrzenia galerii zdjęć na stronie policja.pl - Międzynarodowa Konferencja Naukowa "90 lat kobiet w Policji"
(pierwsze zdjęcie wyk. www.policja.pl)