Kierowco zwolnij!
W miniony weekend policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali czterem kierowcom prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym.
Policjanci ruchu drogowego prowadzą w okresie wakacyjnym wzmożone kontrole prędkości. Wakacje to czas natężonego ruchu drogowego, a kierowcy niejednokrotnie swą brawurą i lekkomyślnością, łamiąc przepisy powodują zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. W weekend policjanci rawickiej drogówki zmuszeni byli zatrzymać prawo jazdy aż czterem kierowcom. Poniższe przypadki świadczą o nieodpowiedzialności kierowców i braku przewidywania skutków takiej brawurowej jazdy, często mogące mieć tragiczny finał:
- w dniu 08 lipca 2016 roku 62 letni mieszkaniec Leszna kierując samochodem marki Renault Clio przekroczył w terenie zabudowanym dopuszczalną prędkość o 53 km/h, jadąc z prędkością 103 km/h
- w dniu 10 lipca 2016 roku 29 letnia mieszkanka gminy Jutrosin kierując samochodem marki Dodge przekroczyła w terenie zabudowanym prędkość o 52 km/h, jadąc z prędkością 102 km/h
- w dniu 10 lipca 2016 roku 30 letni mieszkaniec Krobi kierując samochodem marki Renault Espace przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 63 km/h, jadąc z prędkością 113 km/h
- w dniu 10 lipca 2016 roku 25 letni mieszkaniec gminy Rawicz kierując motocyklem marki Suzuki przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 53 km/h, jadąc z prędkością 103 km/h
Liczba zatrzymanych praw jazdy w miniony weekend jest znacząca. W związku z powyższym przypominamy kierowcom, że od 18 maja 2015 roku obowiązują przepisy dotyczące zatrzymywania prawa jazdy nadające Policji uprawnienie zatrzymania prawa jazdy w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym oraz przewożenia nadmiernej liczby osób w pojeździe. Uprawnienie to pozwala policjantom po ujawnieniu takiego czynu zatrzymać prawo jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który w drodze decyzji administracyjnej formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.
Kierowco musisz pamiętać, że starosta decyzję wyda niezależnie od tego czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta podczas kontroli. Podmioty, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z wyżej opisanych czynów i na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązuje kierowcę do zwrotu dokumentu, jeśli nie został on zatrzymany podczas kontroli.
Trzymiesięczny okres, na jaki zatrzymane jest prawo jazdy, zacznie biec od daty faktycznego zatrzymania dokumentu przez policjanta, jeśli natomiast ta czynności nie miała miejsca podczas kontroli drogowej, wówczas dopiero od momentu zwrotu dokumentu do właściwego organu.
Jeżeli osoba, której zatrzymano prawo jazdy na trzy
miesiące, pomimo wydanej decyzji administracyjnej, dalej kieruje pojazdem i zostanie
zatrzymana, jako kierujący (nie musi popełnić wykroczenia drogowego) wówczas
okres administracyjnego zatrzymania prawa jazdy wydłuża się do 6 miesięcy. Jeżeli
osoba kieruje pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy, starosta
wyda decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami.
Kierowanie pojazdem, po tej decyzji staje się przestępstwem z art. 180 a KK,
podobnie jak kierowanie pojazdem w przypadku, kiedy została wydana decyzja o
cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdem z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej
liczby punktów karnych.
Rawicka Policja apeluje do kierowców o zachowanie rozsądku, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zadbanie w ten sposób o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego.