Dziecko bezpieczne na wsi
Dla wielu dzieci czas spędzany na wsi jest czasem niezwykłej przygody i zabawy. Chcą się nie tylko bawić w gospodarstwie ale w nim uczestniczyć. To od nas dorosłych w dużym stopniu zależy czy dzieci swój czas wolny w pobliżu domu spędzą bezpiecznie. To dorośli są odpowiedzialni, za bezpieczne miejsce ich zabawy oraz za wdrażanie zasad bezpieczeństwa najmłodszym.
Należy pamiętać, że to na rodzicach i opiekunach spoczywa prawny i moralny obowiązek opieki nad dzieckiem, chronienie go przed niebezpieczeństwem, a zatem zadbanie o bezpieczne miejsce jego zabawy i wypoczynku, a jeśli pomaga w gospodarstwie to zadbanie, by ta praca była adekwatna do możliwości fizycznych dziecka i spełniała warunki bezpieczeństwa.
Zatem należy zastanowić się czy miejsca zabawy dziecka są bezpieczne:
- czy zbiorniki z szambem są zabezpieczone?
- czy dzieci bawią się w pobliżu ulicy ( zlikwidować piaskownice i inne miejsca zabawy znajdujące przy wjazdach do posesji lub bezpośredni przy ulicy)
- czy przedmioty znajdujące się na podwórzu nie stanowią niebezpieczeństwa dla dziecka np. porozrzucane narzędzia, blachy, złom, azbest, elementy maszyn rolniczych, duże opony itp.
- czy zabezpieczone są wejścia na strychy, wejścia do pomieszczeń z chemicznymi środkami ochrony roślin?
Jeśli zauważymy nieprawidłowości usuńmy je zanim wpuścimy dziecko na podwórze, w ten sposób można uniknąć tragedii.
Podczas wykonywania pracy przez rolnika dzieciom winni rodzice zapewnić opiekę, a nie brać ze sobą na pole. Niemądrym rozwiązaniem jest wykonywanie prac rolnych, przy czym zezwalanie dzieciom na zabawę na polu np. w pobliżu wykonywania oprysków, prac kombajnu itp. Warto zastanowić się czy zawsze dbamy o bezpieczeństwo swoich bliskich zezwalając im na przewożenie ich w sposób nieprawidłowy pojazdami lub maszynami rolniczymi np. na dachach pojazdów, na przyczepach, na balotach, na ramach urządzeń, dyszlach, . Jest to wysoce nieodpowiedzialne zachowanie oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa utraty życia lub zdrowia. Nie warto uatrakcyjniać pracy w gospodarstwie brawurowymi zachowaniami przy użytkowaniu maszyn i sprzętu rolniczego, gdyż może to doprowadzić do wypadku tragicznego w skutkach. Dzieci nie dostrzegają zagrożeń to my dorośli jesteśmy od tego, by przewidywać skutki.
Powiatowa Inspekcja Pracy na swojej stronie www.pip.gov.pl prezentuje wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia. Apelujemy do gospodarzy i rolników o zapoznanie się z jego treścią.
Według wykazu zabronione jest m.in:
-Zabronione jest powierzanie dzieciom kierowania ciągnikami rolniczymi
-Dzieciom nie wolno powierzać obsługiwania maszyn rolniczych – szczególnie kombajnów, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana oraz kopaczek do roślin okopowych.
-Niedozwolone jest przebywanie dzieci w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych.
-Nie wolno angażować dzieci do pomocy przy sprzęganiu oraz dopuszczać do ich przebywania pomiędzy ciągnikiem a sprzęganą maszyną.
- Niebezpieczne dla dzieci są prace związane z obsługą maszyn stacjonarnych znajdujących się w gospodarstwie, zwłaszcza takich jak: sieczkarnie, śrutowniki, gniotowniki, mieszalniki, rozdrabniacze, dmuchawy, przenośniki ślimakowe i taśmowe
-Niedopuszczalne jest przebywanie osób na pomostach załadunkowych siewników i sadzarek do ziemniaków w trakcie pracy tych maszyn.
-Dzieci nie powinny obsługiwać ładowaczy i podnośników.
-Obsługa zwierząt o dużej masie ciała, jak bydło, trzoda chlewna, szczególnie samców rozpłodowych, a także samic karmiących, powinna być dokonywana przez doświadczone i zdrowe dorosłe osoby, najlepiej przez silnych mężczyzn
- Do czynności niebezpiecznych dla najmłodszych należą: załadunek i rozładunek zwierząt, a także prace przy uboju i rozbiorze zwierząt.
-Do prac wzbronionych dzieciom należy spawanie elektryczne i gazowe oraz pomoc przy tych pracach.
-Należy chronić dzieci przed dostępem do substancji chemicznych stosowanych w gospodarstwie, w tym przede wszystkim do substancji żrących, paliw, chemicznych środków ochrony roślin, nawozów (szczególnie wapna palonego).
- Prace w silosach i zamkniętych zbiornikach, a także opróżnianie zbiorników szamb, wywóz gnojówki i gnojowicy, to czynności szczególnie niebezpieczne – nigdy nie powinny uczestniczyć w nich dzieci.
O bezpieczeństwie w rolnictwie można dowiedzieć się więcej wchodząc na poniższe linki:
Karty bezpiecznego wykonywania pracy w rolnictwie
Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym