Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kręci mnie bezpieczeństwo - na rowerze

Data publikacji 30.06.2017

Lato i wakacje to okres sprzyjający podróżowaniu na rowerach. Jest to bardzo popularna aktywność sportowa także mieszkańców powiatu rawickiego. W związku z tym rawiccy policjanci przypominają obowiązki rowerzystów, których przestrzeganie pozwoli bezpiecznie cieszyć się przejażdżką

Rawiccy policjanci włączyli się do tegorocznej letniej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” i chcą zwrócić uwagę na zachowania rowerzystów w ruchu drogowym. Przypominamy, że rowerzysta to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego i tak samo jak kierowcy samochodów zobowiązani są do przestrzegania przepisów prawa, zarówno w stosunku do kierujących pojazdami jak i pieszych.

Wiele niepokojących zachowań obserwowanych jest wśród rowerzystów. Jest to przede wszystkim brak kultury jazdy i nieprzestrzeganie znaków i sygnałów drogowych. Rowerzysto zobowiązany jesteś ustąpić pieszemu pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, nie wolno Ci też kierować rowerem i korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku. A jeżdżąc rawickim deptakiem pamiętaj, że jest to bezpieczne miejsce dla ruchu pieszych, zadbaj więc o bezpieczeństwo swoje i osób tam przebywających, jeżdżąc kulturalnie i z małą prędkością.

Przypominamy przepisy:

- Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jeśli rowerzysta korzysta z drogi dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

- Dziecko do lat 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Można dziecku założyć kask, który na pewno zwiększy jego bezpieczeństwo.

- Rowerzyście zabrania się:

1. Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Jednakże przepisy wyjątkowo zezwalają na jazdę dwóch rowerzystów obok siebie pod warunkiem, że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego

2. Jazdy bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3.  Czepiania się pojazdów.

- Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych w kilku przypadkach, gdy:

1. Opiekuje się on osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem;

2. Chodnik ma, co najmniej 2 metry szerokości i nie ma w tym miejscu wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerzystów a prędkość pojazdów jadących drogą jest dozwolona z prędkością większa niż 50 km/h.

3. Warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty takie jak ulewa, gęsta mgła lub silny wiatr. 

- Rowerzysta, który jedzie chodnikiem powinien jechać powoli, ostrożnie i ustępować miejsca pieszym.

- Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni, jeżeli opiekuje się on dzieckiem kierującym rowerem w wieku do lat 10 w przypadku, gdy nie ma chodnika lub pobocza (takie dziecko jest traktowane, jako pieszy)

- Kierujący rowerem, który porusza się chodnikiem i chce skorzystać z przejścia dla pieszych musi zsiąść z roweru i rower przeprowadzić.

- Kierującemu rowerem nie wolno korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku

- Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto stosować elementy odblaskowe także w ciągu dnia oraz korzystać podczas jazdy  rowerem z kasków chroniących głowę

Informujemy, że w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” w dniu 01 lipca 2017 roku w Warszawie zorganizowana zostanie inicjatywa „Parada rowerowa”, natomiast w tym samym dniu Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zaplanował przedmiotowe przedsięwzięcie w godz. 10:00 – 16:00 na terenie Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Malta - będzie znakowanie rowerów i rozmowy o bezpieczeństwie rowerzystów.

Powrót na górę strony