Pili alkohol i jeździli po ulicach
W miniony weekend rawiccy policjanci ujawnili czterech nietrzeźwych kierujących. Dwóch z nich kierowało samochodem osobowym na drodze publicznej.
Około godziny 9:20 w niedzielę 47 – letni mieszkaniec powiatu rawickiego prowadził samochód marki Ford Fokus na ulicy Kamińskiego w Rawiczu. Został zatrzymany przez patrol Ruchu Drogowego do rutynowej kontroli, w wyniku której policjanci ujawnili, że mężczyzna jest w stanie nietrzeźwości. Kierowca miał 0,54 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Zatrzymano mu prawo jazdy kat. B i C.
Około 14:10 tego samego dnia na drodze publicznej Zakrzewo – Żołędnica 37 – latek z powiatu rawickiego wjechał samochodem marki Seat Cordoba do przydrożnego rowu. Okazało się, że mężczyzna kierował pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości – miał 1,69 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a ponadto za kółko wsiadł pomimo posiadanego zakazu sądu.
O losach tych mężczyzn zadecyduje prokurator i sąd.
Ponadto w sobotnie południe policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali rowerzystę kierującego w stanie nietrzeźwości (0,51 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Poruszał się on rowerem drogą publiczną w Gostkowie. A w niedzielne popołudnie w Dębnie Polskim policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego rowerzystę, który miał 1,05 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
Przypominamy, ze zarówno kierowców pojazdów mechanicznych jak i rowerzystów obowiązuje zakaz kierowania pojazdami znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.
Kodeks wykroczeń
Art. 87.
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.
Kodeks Karny
Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. (uchylony)
§ 3. (uchylony)
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5
fot. Życie Rawicza