Czy możliwy jest bezpieczny wypoczynek nad wodą?
W minionym okresie wakacyjnym wielkopolska policja odnotowała znaczną liczbę wypadków związanych z wypoczynkiem nad wodą. O bezpieczeństwo osób korzystających z kąpieli wodnych i słonecznych dbają ratownicy. Policjanci w codziennej służbie kontrolują i nadzorują miejsca tzw. dzikie kąpieliska, stawy, żwirownie, glinianki – gdzie kąpiel jest zakazana ale także odwiedzają kąpieliska strzeżone. Jednak żadne służby nie zapewnią tego bezpieczeństwa w 100 % jeśli sami nie zadbacie też o nie.
Wystarczy, że wypoczywając nad wodą będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa wodnego. Naczelną zasadą jest świadomość zagrożenia jakie niesie dla nas ryzykowna kąpiel w miejscu niedozwolonym, bez nadzoru ratownika oraz pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających. Społecznym przyzwoleniem cieszą się zachowania spożywania alkoholu a następnie wejście do wody lub na sprzęt pływający. Zwracamy się z prośbą o reagowanie, informowanie służb o takim nieodpowiedzialnym postępowaniu. Niepokojące jest także zjawisko zaniedbania opieki nad dziećmi przebywającymi w pobliżu tzw. dzikich kąpielisk a także na strzeżonych plażach. Obowiązkiem rodzica jest nadzorować dziecko znajdujące się w wodzie także na kąpielisku strzeżonym, warto też współuczestniczyć w zabawie.
Sami możemy zadbać o swoje i swoich najbliższych bezpieczeństwo, o wypoczynek nad wodą bez zdarzeń czy tragedii. Warto znać schemat udzielenia pierwszej pomocy, wiedzieć kogo alarmować, a przede wszystkim nie pozwalać na zachowania ryzykowne, jak skoki na główkę, wyskoki ze sprzętu pływającego, zabawy w podtapianie drugiej osoby, wrzucanie osób do wody (bez przyzwyczajenia ciała do temperatury wody), wbieganie do wody mając rozgrzane ciało, spożywanie alkoholu i zabawa w wodzie.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa na wodą
- Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli
- Nie korzystaj z kąpieli w miejscach zabronionych, np. na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu portów, mostów, zapór itp.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska oraz obowiązujących na nim oznaczeń
- Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu
- Zwracaj uwagę na przebywające nad wodą dzieci
- Zachowaj szczególną ostrożność podczas łowienia ryb i spacerów nad wodą
- Podczas wypoczynku nad wodą nie pozostawiaj cennych rzeczy na brzegu bez opieki
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych
- Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego
Rawiccy policjanci - dzielnicowi w swoich rejonach i policjanci ogniwa patrolowo - interwencyjnego w ramach codziennej służby przez najbliższy miesiąc będą kontrolować miejsca, gdzie mieszkańcy powiatu wypoczywają nad wodą. Pojawią się w rejonach kąpielisk strzeżonych, a także będą monitorowali miejsca w których kąpiel jest zakazana. Warto wiedzieć, że w myśl art. 55 Kodeksu Wykroczeń "Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany" i ta zasada będzie przez policjantów egzekwowana.