Noś odblask – on może uratować Twoje życie!
Pora jesienno – zimowa, coraz krótsze dni, pogarszające się warunki atmosferyczne skłaniają do tego, aby zachęcić do noszenia elementów odblaskowych, nie tylko po zmroku i poza terenem zabudowanym. Najmniejszy odblask umieszczony w widocznym miejscu może uratować niechronionemu uczestnikowi ruchu drogowego zdrowie i życie.
Każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych.
Ustawodawca przewidział jeden wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.
Policja jednak zachęca zarówno pieszych i kierowców jednośladów do korzystania z elementów odblaskowych nawet w terenie zabudowanym. Pieszy przechodzący przez ciemną jezdnię lub rowerzysta jadący słabiej oświetloną jezdnią, jeżeli nie posiada odblasku jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Dodatkowo nie chroni go karoseria, poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, dlatego właściwa widoczność na drodze jest tak ważna.
Warunkiem skuteczności elementów odblaskowych jest wyeksponowanie ich w odpowiednim miejscu. Zaleca się umieszczenie odblasku na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej i pleców, a najkorzystniej... do założenia kamizelki odblaskowej.
Warto przypomnieć, że po zmroku, w miejscu nieoświetlonym pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast, osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Jest to odległość pozwalająca kierowcy na stosowną reakcję, podjęcie próby hamowania lub bezpiecznego ominięcia pieszego.