Debata Społeczna z myślą o seniorach
7 czerwca br. w Hali Widowiskowo – Sportowej w Miejskiej Górce odbyła się Debata Społeczna podczas, której rozmawialiśmy z mieszkańcami wspomnianej gminy. Tematem przewodnim spotkania było „ Bezpieczeństwo seniorów”. Do wspólnych rozmów zaproszono przedstawicieli władz samorządowych oraz Fundacji Santander. Podczas spotkania poruszone zostały również tematy związane z zagadnieniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji mobilnej „Moja Komenda” program „Dzielnicowy bliżej nas” oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Debata Społeczna pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ – Bezpieczeństwo seniorów” była okazją do porozmawiania o szeroko rozumianym bezpieczeństwie osób starszych. W spotkaniu brało udział kierownictwo jednostki Policji, Burmistrz Miejskiej Górki, dyrektor oddziału Banku Santander oraz mieszkańcy.
Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Rawiczu nadkom. Marcin Mosiek przywitał zaproszonych gości jak i prelegentów spotkania. Zwierzchnik funkcjonariuszy w swoim wystąpieniu przedstawił zagadnienie związane z oszustwami, które miały miejsce na terenie naszego powiatu, gdzie ofiarami były osoby starsze. Komendant omówił sposoby działania sprawców, oszustwo metodą na policjanta czy wnuczka. Wyjaśnił algorytm postępowania, co należy zrobić jak działać by nie stać się ofiarą, nie stracić swoich oszczędności życiowych a jednocześnie przyczynić do zatrzymania sprawcy.
W kolejnej części spotkania głos zabrał dyrektor oddziału w Rawiczu Banku Santander, Jarosław Pałasz. Wspólnie z przedstawicielką Fundacji Santander w czytelny i prosty sposób przybliżył mechanizmy i procedury związane z operacjami bankowymi. Wyjaśniał jak należy zachować się podczas wypłat czy wpłat gotówki w bankomatach. Omówił co zrobić w przypadku zagubienia karty płatniczej. Przekonywał również seniorów, że nie ma bezpieczniejszego miejsca dla przechowywania własnych oszczędności jak bank.
W drugiej części spotkania głos zabrał Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. sztab. Krzysztof Sierpowski, który omówił i podsumował dotychczasowe funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazał miejsca najbardziej zagrożone oraz wymienił najczęściej zgłaszane kategorie, omówił sposób reagowania funkcjonariuszy Policji na zagrożenie. Przedstawił sposób jak można korzystać z mapy. Przybliżył także funkcjonowanie programu „Dzielnicowy bliżej nas” i rolę dzielnicowego, a także aplikację Moja Komenda.
Podczas debaty wyraźnie zostało zaznaczone jak istotna jest współpraca oraz przekaz informacji wszystkich działających instytucji w tym obszarze. Wnioskiem w kwestii bezpieczeństwa seniorów jest potrzeba prowadzenia profilaktyki w tym obszarze. Podczas dyskusji na debacie została poruszona również kwestia bezpieczeństwa na drogach gminy Miejska Górka. Poproszono o reorganizacje ruchu na wskazanych ulicach gminy, zmiany te nie wpłyną na bezpieczeństwo a znacznie ułatwią życie seniorów.
Na zakończenie spotkania zebrano ankiety, które rozdawane były na początku debaty. Uczestnicy spotkania zostali również obdarowani prezentami ufundowanymi przez Fundacje Santander. Wnioski, które zostaną opracowane na podstawie opinii zgromadzonych osób, będą służyły zdiagnozowaniu ich potrzeb i oczekiwań dotyczących bezpieczeństwa.