Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje

Data publikacji 18.06.2019

Jeszcze dzień i mamy wyczekiwane wakacje. Wszyscy wiemy, że to czas ogólnego „rozluźnienia”. Niestety w okresie tym nasilają się w szczególności wśród młodzieży ryzykowne zachowania. Policja apeluje i radzi aby ten czas wypoczynku był spędzany tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych jak i samego siebie. Funkcjonariusze nie będą pobłażliwi, kiedy zaobserwują osoby w tym też nieletnich nie stosujące się do obowiązujących przepisów prawnych.

Bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu jest sprawą bardzo ważna dla rawickich policjantów, dlatego funkcjonariusze przypominają o podstawowych zasadach. Warto też podkreślić, że nie tylko policjanci powinni dyscyplinować uczestników ruchu w szczególności tych nieletnich poruszających się na rowerach, rolkach, deskorolkach, hulajnogach i innych urządzeniach. Oczekujemy wsparcia ze strony dorosłych (rodziców, opiekunów prawnych) bo przecież im również powinno zależeć aby ich dzieci były bezpieczne. Zatem zasady są dość proste. Przestrzeganie i stosowanie się do obowiązujących przepisów bezpośrednio wpływa na poprawę bezpieczeństwa wszystkich.

Funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach.

Obowiązki pieszego:

- przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowaj szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegaj gwałtownie na jezdnię. Stań na brzegu chodnika, co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą,
- zawsze przechodź przez jezdnię na świetle zielonym, gdy „miga” zielone światło poczekaj, bo zaraz zapali się światło czerwone,
- zakładaj elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję,
- chodź zawsze tylko lewą stroną drogi poza obszarem zabudowanym, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Art. 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw.

Art. 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Apelujemy o ostrożne przeprowadzanie rowerów przez przejście dla pieszych a nie przejeżdżanie po przejściu. Zanim znajdziemy się na przejściu należy zadbać o swoje bezpieczeństwo spoglądając na drogę!

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Karta rowerowa.

Osoba poruszająca się na rolkach, wrotkach, hulajnodze, deskorolce

Osoba poruszająca się na drodze na rolkach, wrotkach, deskorolce lub hulajnodze zgodnie z przepisy ruchu drogowym traktowana jest jako piesza i powinna poruszać się po chodniku. Jeżeli go nie ma, powinna jechać poboczem po lewej stronie drogi. Jeżeli nie ma pobocza, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom.

Pamiętajmy o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego, kulturze osobistej oraz szacunek do pozostałych, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się po drogach wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy także o równie ważnym temacie.

Wiadomo, że wakacje to czas sprzyjający wielu spotkaniom, imprezom. Nie tylko dorośli ale też młodzież często sięga po zabronione prawem substancje. Spożywanie alkoholu w szczególności przez osoby nieletnie, zażywanie środków psychoaktywnych i psychotropowych to zachowania ryzykowne, skutkujące problemami zdrowotnymi i niejednokrotnie także prawnymi. Policjanci rawiccy apelują i ostrzegają aby nie kupować i nie zażywać narkotyków i dopalaczy.  Te środki to trucizna a nie potocznie błędnie nazywany „polepszacz” samopoczucia. To substancje psychoaktywne, działające na układ nerwowy człowieka, podstępnie wyniszczają ludzki organizm, uszkadzając organy wewnętrzne. Powodują stany pobudzenia, euforii, halucynacje i odurzenia. W przypadku dopalaczy nieznana jest dawka śmiertelna tego środka, gdyż nieznany jest ich skład chemiczny. Wiadomo tylko że są mieszanką składników pochodzenia chemicznego, a pospolitym związkiem w dopalaczach są alkaloidy, które także możemy znaleźć w muchomorach. Producenci narkotyków i dopalaczy mają jeden cel – osiągnąć finansowy zysk, a ludzkie życie i zdrowie mają za nic.

Istotne jest by uświadamiać młodych ludzi, że dopalacze i narkotyki to trucizna, a ich zażywanie zawsze wpływa na zdrowie i życie człowieka. Policja apeluje by reagować, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć (zapalić, połknąć, podać sobie dożylnie) te substancje. Bądźmy asertywni i odmawiajmy, jeśli ktoś nas namawia do stosowania tych związków lub do zażycia czegoś czego nie znacie, nie wiecie czym jest lub nie jest przeznaczone do spożycia. Jedna decyzja wystarczy by uratować, by pomóc, by zapobiec ale też jedna decyzja wystarczy by stracić życie

Powrót na górę strony