KWP - Chroń swoje pieniądze
Data publikacji 24.02.2021
W dzisiejszych czasach wciąż duża grupa osób, z której znaczną część stanowią seniorzy, nie posiada konta w banku. Osoby takie są więc zmuszone swoje oszczędności przechowywać w domu. Niesie to za sobą wiele zagrożeń
Każdy z nas stara się zaoszczędzić jakieś pieniądze na nieprzewidziane wydatki, przyjemności czy inne potrzeby. Większość osób posiada konto w banku, na którym gromadzone są środki pieniężne.
W razie potrzeby zawsze można pójść do banku lub bankomatu i wypłacić potrzebną nam kwotę. Jednak w dalszym ciągu jest także gro osób, które swoje oszczędności woli przechowywać w domu w przysłowiowej skarpecie. Lwią część takich osób stanowią seniorzy.
Można powiedzieć, że przechowując pieniądze w domu mamy do nich stały bezpośredni dostęp. Jednakże należy pamiętać, że łatwiejszy dostęp do naszych oszczędności mają wtedy również złodzieje. Chwila nie uwagi, pozostawienie otwartych drzwi i możemy nawet nie spostrzec się kiedy ktoś wtargnie i splądruje nasze mieszkanie, pozbawiając Nas często oszczędności całego życia.
Oczywiście to, że założymy konto w banku, samo w sobie, nie gwarantuje nam, że nasze oszczędności będą w stu procentach bezpieczne. Potrzebne bowiem jest do tego rozsądne korzystanie z niego. Mowa tutaj o nie podawaniu loginów i haseł, które zabezpieczają dostęp do naszego konta innym osobom, a także o bezrefleksyjnym wykonywaniu poleceń oszustów i przelewaniu środków pieniężnych na inne konto. Tak samo jak policjanci nigdy nie dzwonią i nie proszą o przekazanie pieniędzy, tak samo nikt z banku z pewnością nie zadzwoni i nie poprosi o przelanie pieniędzy na inne konto. Jeżeli bank uzna, że ktoś włamuje się na nasze konto sam zablokuje możliwość wypłaty pieniędzy.
Kolejną ważna kwestią, o której należy pamiętać jest to, że nie posiadając konta w banku jesteśmy zmuszeni wszelkie przysługujące nam wynagrodzenia odbierać w formie gotówkowej, a następnie przetransportować je do miejsca zamieszkania co nie zawsze jest bezpieczne. Nie brakuje przecież przestępców, którzy zdają sobie z tego sprawę i obserwują takie osoby po to, żeby potem na nie napaść i ukraść pieniądze.
W dzisiejszych czasach nie sposób również nie wspomnieć o aspektach zdrowotnych. Na każdym kroku, w sklepie, aptece można spotkać się z informacją, iż preferowana jest płatność bezgotówkowa, czyli przy pomocy karty płatniczej, co w znacznym stopniu ograniczania emisję groźnych wirusów i bakterii.
Posiadając konto w banku wiele rzeczy możemy zrobić bez wychodzenia z domu np. opłacić rachunki, zrobić zakupy, zamówić leki. Niewątpliwie jest to kolejny aspekt przemawiający za naszym bezpieczeństwem, gdyż w znacznym stopniu możemy w ten sposób ograniczyć wyjścia z domu i poruszania się w dużym skupiskach ludzi do absolutnego minimum.
Jednakże nie zapominajmy, że w każdej przestrzeni czekają na nas różnego rodzaju zagrożenia, których możemy się ustrzec tylko postępując mądrze i kierując się zdrowym rozsądkiem.
Idąc w tym kierunku ZUS w ubiegłym miesiącu ruszył z kampanią informacyjno-edukacyjną pn. „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”, mającą na celu upowszechnienie wśród seniorów wiedzy o tym jakie korzyści daje konto w banku i przede wszystkim jak bezpiecznie z niego korzystać.
Szczegółowe informacje o kampanii są dostępne na stronie internetowej ZUS pod adresem:
https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/kampania-bezpieczny-zdrowy-bezgotowkowy-
Andrzej Karpiński/MŚ
/źródło KWP/