„Walkę” z oszustami obejmuje plan priorytetowy każdego z rawickich dzielnicowych
Kolejny plan priorytetowy jaki będzie realizowany przez wszystkich dzielnicowych naszego powiatu ma przeciwdziałać oszustwom. W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy wzrost tego typu przestępstw. Oszuści nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar, wymyślają coraz to nowsze metody działania chcąc wyłudzić pieniądze. Wdrożony plan ma pozwolić na pogłębienie wiedzy związanej z mechanizmami działania sprawców by mieszkańcy naszego powiatu nie stali się pokrzywdzonymi.
Oszuści nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar. W ostatnim okresie zauważyliśmy, że na terenie naszego powiatu pojawiła się spora liczba osób pokrzywdzonych. Rawiccy funkcjonariusze w tym roku wszczęli 106 postępowań polegających na różnego rodzaju oszustwach. Znaczna część z tych przestępstw występuje w sferze wirtualnej, pozostała to metody działania sprawców na różnego rodzaju „legendę”. Dlatego apelujemy! Każdy kto dzwoni i prosi o pieniądze lub dostęp do naszego konta bankowego to oszust! Bądźmy rozważni i ostrożni wpuszczając nieznajomych do swojego domu.
Przestępstwa tzw. internetowe
Policjanci ostrzegają przede wszystkim osoby sprzedające na portalach internetowych (typu olx.pl, Vinted.pl). Musimy uważać na oszustów wysyłających poprzez aplikację WhatsApp linki do fałszywy stron w celu otrzymania płatności. Mechanizm działania w tym przypadku jest następujący. Sprawca oszustwa podający się za potencjalnego kupującego za pomocą komunikatora WhatsApp nawiązuje kontakt z osobą sprzedającą. Kupiec zapewnia sprzedawcę, że już dokonał zapłaty i wysyła mu link do strony „pozwalającej na finalizację transakcji” i otrzymanie płatności. Tymczasem to spreparowana witryna (np. OLX, VINTED), gdzie następnie „w celu otrzymania pieniędzy za wystawiony przedmiot z ogłoszenia” w panelu (fałszywym – udającym np. operatora transakcyjnego PayU) sprzedawca ma podać m.in. dane karty lub login i hasło dostępowe do bankowości internetowej swojego rachunku. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić!
Blik to częsta używana forma płatności. W tym przypadku oszuści również znaleźli mechanizm pozwalający na szybkie "zdobycie" pieniędzy. Najczęściej zakładają fałszywe konta na FB (podszywają się pod naszych znajomych) komunikują się z nami i proszą o szybką pożyczkę np. tłumacząc że wszystko wyjaśnią potem a teraz pilnie proszą o pomoc finansową i pożyczoną kwotę oddadzą z nawiązką. Często chcąc nieść pomoc nie weryfikujemy ani osoby ani wiadomości a należy to koniecznie zrobić, skontaktujmy się np. telefonicznie przekonajmy się czy osoba, która do nas napisała to nasz faktyczny znajomy. Bardzo często okazuje się, że mamy do czynienia z oszustem.
Akcje i krypto waluty. W tym przypadku osoby tracą pokaźne kwoty. Przypominamy, że jeden z mieszkańców naszego powiatu w tym roku stracił około 170 tysięcy złotych. Pokrzywdzonemu obiecywano szybki i duży zarobek a prawda okazał się bardzo bolesna.
Kolejna z metod ta taka, którą sprawcy oszukują od dawna. Polega ona o zaoferowaniu produktu czy usługi w atrakcyjnej cenie a po wpłaceniu zaliczki przez zainteresowanego oszust znika w przestrzeni wirtualnej. Dlatego zalecamy sprawdzić wiarygodność sprzedającego, chociażby prze ilość pozytywnych opinii.
Przestrzeń wirtualna nie jest jedyną w jakiej możemy stać się ofiarami. Często na naszej drodze stają oszuści „działający pod różnego rodzaju legendą” Przestępcy podają się za lekarzy, pracowników administracji, wnuczków, uzdrowicieli, a nawet policjantów! Apelujemy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, nie instalować żadnych aplikacji do zdalnego kierowania pulpitem, nie udostępniać swoich danych, a przede wszystkim WERYFIKOWAC INFORMACJE, KTÓRE SĄ NAM PRZEKAZYWANE.
Ostrzegamy: każdy kto dzwoni i prosi o przekazanie obcej osobie pieniędzy lub przelanie ich na „bezpieczne” konto TO OSZUST!
Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób w szczególności starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać!
Pamiętajmy! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 112. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.