Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dasz się oszukać ? Wiele zależy od Ciebie

Data publikacji 20.10.2022

Pomimo nieustannych przestróg, akcji profilaktycznych, realizowanego programu priorytetowego przez dzielnicowych skierowanych przeciwko oszustom, kolejna nieostrożna osoba dała się wywieść w pole. Tym razem sprawcy zaoferowali zarabianie na kryptowalutach. 56-letni mieszkaniec Rawicza, zamiast zyskać stracił. Obłowili się za to przestępcy. Z konta pokrzywdzonego mężczyzny zostało wyprowadzone około 50 tysięcy złotych.

56-letni mieszkaniec Rawicza znalazł na jednym z portali społecznościowych informację zachęcającą do inwestowania w kryptowaluty. Do ogłoszenia dołączone było zdjęcie dwóch polityków, co prawdopodobnie miało dodawać tej informacji prestiżu i wiarygodności. Mężczyzna wypełnił formularz zgłoszeniowy, który ograniczał się do podania numeru telefonu. Po krótkim oczekiwaniu z pokrzywdzonym skontaktował mężczyzna, który przestawiła ogólne zasady inwestowania i oświadczył, że zadzwoni do niego kobieta, która będzie pełniła rolę „opiekuna” w procedurze inwestowania w kryptowaluty i zarabiania na nich. Miała ona tłumacząc wszelkie niejasności i wątpliwości. Na początek zaproponowano pokrzywdzonemu zainwestowanie 1000 złotych (była to najniższa kwota) i założenie specjalnego konta, na którym będą wykonywane operacje finansowe. Mieszkaniec Rawicza założył konto, ale zalecono mu też zainstalowanie programów komputerowych. Służyły one do śledzenia czynności wykonywanych na komputerze. To metoda na „zdalny pulpit” wykorzystywana od dawna przez oszustów. Podczas kolejnego kontaktu z 56-latkiem jego „opiekunka” poleciła mu zalogowanie się na koncie bankowym. Dzięki temu przestępcy zyskali dostęp do oszczędności mężczyzny i wykonali kilka przelewów na zagraniczne konta, kradnąc około 50 tysięcy złotych.

Na kanwie tego wydarzenia, którego realne scenariusze piszą osoby pokrzywdzone kolejny raz przestrzegamy przed oszustami, którzy stosują rożnego rodzaju metody. Pamiętajmy ze kreatywność przestępców jest spora. Dostosowują oni metody do czasu i sytuacji, jest ich tak wiele że trudno wymienić każdą. Pamiętamy jednak metody „ na wnuczka, na policjanta, na pracownika banku na pocztowca, hydraulika, montera” itp.

Z uwagi na zwiększający się postęp coraz większą cyfryzację wiemy, że sprawcy przenieśli się również do cyberprzestrzeni i w niej stworzyli metody oszustw m.in. na dopłaty do przesyłek paczkowych, dopłaty do rachunków energetycznych i innych, metoda na OLX, na Vinted (każda z wymienionych polega na podesłaniu fałszywego linku z prośbą o kliknięcie w niego) czy na BLIK.

Ciągle ofiarami oszustów padają również osoby, które myślą, że nawiązują relacje np. z amerykańskim żołnierzem czy żołnierką którzy obiecują wspólną świetlaną przyszłość w zamian za chwilowe wsparcie finansowe, które oczywiście ma być zwrócone z zawiązką a nigdy nie jest. Kolejne oszustwo, przy którym przestępcy zbierają żniwa do zarobek na kryptowalutach w tym przypadku często perspektywa szybkiego zysku przesłania zdrowy rozsądek.

Oszustwo jest to takiego rodzaju przestępstwo, w którym sprawca wchodzi w interakcje z pokrzywdzonym. Stosuje swoje metody poprzez silne przekonanie i sugestie, jednak decydujące „zdanie” ma pokrzywdzony. Jeżeli będziemy zachowywać wiele ostrożności, jeżeli będziemy konsultować nasze wątpliwości, jeżeli decyzję będziemy podejmować na „chłodno” nie dać się zwieść presji czasu, to w jest spora szansa, że nie wpadniemy w sidła oszusta.

Przypominamy niektóre mechanizmy działania oszustów.

Metoda na BLIK

Przestępcy rozpoczynają od włamania się na profile użytkowników na popularnym portalu społecznościowym, co w XXI wieku nie jest zbyt skomplikowaną czynnością. Gdy im się to powiedzie, nawiązują rozmowy. Podają się za kolegę lub koleżankę. Piszą, że zapomnieli portfela, karty czy, że nie mają przy sobie żadnych środków, a chcą „na chwilę pożyczyć trochę pieniędzy”, bo np. muszą pilnie zapłacić za zakupy. Proszą o „przesłanie pieniędzy BLIKiem”.

Co to jest BLIK?
To polski system płatności mobilnych, który z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Umożliwia użytkującym smatrfony dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach czy wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych z kodem. BLIK działa w kilkunastu polskich bankach.

Jak przebiega proceder?
- Ofiara, chcąc pomóc w potrzebie znajomemu, wysyła mu wygenerowany przez swój bank numer BLIK. W tej samej chwili przestępca czeka przy dowolnym bankomacie na numer BLIK od ofiary i natychmiast po jego otrzymaniu wypłaca gotówkę. Odbiorca pieniędzy jest całkowicie anonimowy, gdyż znany jest wyłącznie numer wypłaty, nie zaś numer konta, banku czy dane odbiorcy

Przestępca Ci poradzi. Krok po kroku...
Może się jednak okazać, że nie znasz się na obsłudze BLIK-a Oszust Ci... pomoże. - Jeśli ktoś nie korzystał z takiej formy płatności, przestępcy instruują ofiarę krok po kroku jak ma postąpić by móc ten numer z systemu bankowego otrzymać. Na tym wydawałoby się, że kontakt się urwie. Nic bardziej mylnego. Bardzo często przestępcy udają, że ten numer był błędny i proszą ofiarę o ponowne wysłanie nowego numeru. W praktyce, znikają kolejne środki.

Metoda na OLX czy Vinted co to jest i jak to działa

OLX czy Vinted są to portale za pośrednictwem, których można sprzedać i dokonać zakupu różnych towarów. Oszuści najczęściej działają kiedy wystawiasz coś na sprzedaż. Odzywają się do Ciebie z ofertą chęci zakupu wystawionego przez Ciebie towaru. Ty już jesteś zadowolony, że tak szybko udaje Ci się sprzedać. Zazwyczaj komunikują się za pośrednictwem Whatsappa. Wysyłają link, który ma rzekomo usprawnić procedurę i zagwarantować, że nie zostaniesz oszukany w rzeczywistości logujesz się tam gdzie che sprawca a potem instruując Cię czyli przy Twojej pomocy przelewa Twoje pieniądze z Twojego konta na to, które chce.

Gdybyś był uważny to byś przeczytał na stronie OLX

"OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata. Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp"

Rawiccy funkcjonariusze w tym dzielnicowi w ramach programu priorytetowego prowadzą szereg zadań aby zapobiec inwazji oszustów. Pamiętajmy jednak w wielu przypadkach podczas procederu oszustwa, bardzo dużo zaleczy od Nas samych. czy damy się nabrać na ich gierki czy NIE

 

Powrót na górę strony