Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieśmy pomoc bezdomnym

Data publikacji 30.11.2023

Z listy dostępnych oznaczeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

Wczoraj tj.29 listopada br. policjanci wspólnie z pracownikami Centrum Usług Społecznych w Rawiczu sprawdzili miejsca, w których mogą przebywać lokalni bezdomni. Są to doskonale znane miejsca zarówno przez policjantów jak i pracowników socjalnych. W czasie spotkań potrzebującym oferowano posiłek, ciepłe napoje oraz ciepłą zimową odzież. Tłumaczono, że przebywanie w takich miejscach jest dla nich niebezpieczne nie tylko z uwagi na niskie temperatury.

Często osoby bezdomne nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny. Dodatkowo w porze jesienno-zimowej nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi zwłaszcza w nocy.

Jak co roku policjanci monitorują sytuację tych osób, starają się nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Ty również nie bądź obojętny.

Jedną z formą niesienia pomocy może być powiadomienie służb ratunkowych na numer alarmowy 112 jeżeli sytuacja wymaga pilnej interwencji. Można również nanieść odpowiedni znacznik na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z listy dostępnych oznaczeń należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie czy film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

Osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Pamiętajmy, że człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Wówczas wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce i pomogą takie osoby doprowadzić do miejsc zamieszkania lub izb wytrzeźwień.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zwracamy się z apelem o to, aby nikt z nas nie pozostawał obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur.

  • policjanci i pracownicy socjalni z osobą bezdomną nr1
  • policjanci i pracownicy socjalni z osobą bezdomną
  • policjanci i pracownicy socjalni z osobą bezdomną nr2
Powrót na górę strony