Debata Społeczna ewaluacyjna - „Narkotyki i inne substancje zabronione prawem – zagrożenia i konsekwencje”
W Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu odbyła się ewaluacyjna Debata Społeczna pod hasłem „Narkotyki i inne substancje zabronione prawem – zagrożenia i konsekwencje”. Dziękujemy kierownictwu Medycznego Studium Zawodowego za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.
Debata społeczna ewolucyjna odbyła się dziś 22 listopada br. o godzinie 17.00 w budynku przy ul. Sarnowskiej w Rawiczu (lokal zastępczy z uwagi na remont macierzystego). Temat przewodni dotyczący szeroko rozumianego "problemu narkotykowego" omawiany był w gronie zaproszonych gości oraz uczestników spotkania.
Wzorowe ubiegłego roku spotkanie została otwarta przez gospodarza obiektu - dyrektor placówki edukacyjnej Panią Żaneta Malinowską. W pierwszej części spotkania głos zabrał profilaktyk społeczny mł. asp. Arkadiusz Wróblewski, który szczegółowo omówił zadania realizowane przez lokalną Policję. Zadania które mają na celu uświadomić zarówno tych młodszych jak i starszych jak zażywanie tego typu substancji może spowodować wiele problemów zdrowotnych jak i też konfliktu z prawem. Uczestnikom debaty została również zaprezentowana zawartość walizki profilaktycznej, w której znajdują się atrapy substancji psychoaktywnych i psychotropowych oraz akcesoria służące do ich zażywania. Wszystko po to, by dorośli wiedzieli na co mają zwracać uwagę i jak postępować kiedy zetkną się z tego typu problemem w swoim otoczeniu. Policjant również omówił i podsumował dotychczasowe działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazał miejsca najbardziej zagrożone oraz wymienił najczęściej zgłaszane kategorie. Przedstawił sposób jak można korzystać z mapy. Przybliżył także funkcjonowanie programu „Dzielnicowy bliżej nas” i rolę dzielnicowego, a także aplikację Moja Komenda.
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z rawickiej jednostki przedstawili jakiego rodzaju substancje zabronione prawem najczęściej pojawiają się na naszym lokalnym rynku. Jakie są konsekwencje prawne dla osób ”sięgających” po narkotyki. Przedstawili statystyki mówiące jak wiele tych substancji dzięki działaniom Policji zostało zatrzymanych, jednocześnie usuniętych z obrotu na tzw. czarnym rynku
Podczas spotkania dyrektor placówki edukacyjnej Pani Żanet Malinowska omówiła istniejący problem z perspektywy pedagoga, spychologa. Zwróciłą uwagę na co w szczególności musimy zwracać wyczuleni.
Na zakończenie podsumowano wspólne przemyślenia oraz wyciągnięto wnioski o słuszności obecnych działań. Rozdano również uczetniko materiały edukacyjne oraz kamizelki odblakowe. Zebrano również ankiety, które rozdawane były na początku debaty.