Realizacje wniosków z debaty społecznej
W dniu 15 listopada 2013 r. została zorganizowana przez policję debata pod hasłem „Decydujemy Wspólnie”. Spotkanie to było okazją by podzielić się spostrzeżeniami, wyrazić opinie na temat miejsc, w których przebywamy, żyjemy każdego dnia. Na pytania lokalnego społeczeństwa odpowiadali zwierzchnicy wielkopolskiej policji jak i zaproszone do dialogu władze samorządowe.
Komenda Powiatowa Policji w Rawiczu wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom prezentuje sprawozdanie z realizacji wniosków złożonych podczas debaty przez mieszkańców naszego miasta. Zdefiniowane zostały cztery główne postulaty
1. Poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz infrastruktury drogowej. Poruszone zagadnienie w szczególności dotyczyło miejscowości Kąty. Zasygnalizowano o wzmożonym tam ruchu pojazdów ciężarowych, dojeżdżających do zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w wyżej wymienionej miejscowości oraz o zdarzeniach drogowych, do których doszło na przejazdach kolejowych.
2. Poprawa kontaktów dzielnicowych z mieszkańcami poszczególnych rejonów.
3. Zminimalizowani zakłóceń ładu i porządki przez młodzież grupującą się na terenie osiedli, parków, plant, boisk szkolnych oraz stadionów.
4. Poprawa infrastruktury drogowej.
Na potrzeby realizacji konkretnych zadań wypełniających postulaty mieszkańców powiatu rawickiego, sporządzony został harmonogram zawierający w punktach treść wniosku, zadanie do realizacji, komórkę odpowiedzialną za realizację oraz termin.
Do chwili obecnej podjęte zostały działania mające na celu realizację wszystkich ujętych w harmonogramie postulatów:
REALIZACJA POSTULATU PIERWSZEGO – poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz infrastruktury drogowej
LISTOPAD 2013 ROK
Skierowano wniosek do Zakładu Linii Kolejowych we Wrocławiu oraz Ostrowie Wielkopolskim o kontrolę stanów i działania urządzeń zabezpieczających przejazdy kolejowe w miejscowości Kąty. Otrzymano odpowiedź, że przeprowadzone kontrole, nie ujawniły jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu urządzeń sygnalizacyjnych lub zabezpieczających
Policjanci rawickiej Komedy uczestniczyli w projekcie „Użyj wyobraźni” zorganizowany przez nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu. Realizowane w ramach cyklicznych spotkań przedsięwzięcie, skierowane było do młodych ludzi i miało im uświadomić, że ich zachowanie, jako uczestników ruchu drogowego ma istotne znaczenie do szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drodze.
Kierownik ORD przeprowadził szkolenie dla kierowców jednej z największych firm naszego powiatu, w trakcie, którego omówił wszystkie istotne zagadnienia, związane bezpieczeństwem ruchu drogowego, jak również przedstawił konsekwencje, wynikające z kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.
GRUDZIEŃ 2013 ROK
Policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Rawiczu dziewięciokrotnie kierowani byli do służby w rejonie miejscowości Kąty i zadania ich polegały na kontroli prędkości i stanu technicznego pojazdów ciężarowych oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego zwłaszcza w obrębie przejazdów kolejowych.
Naczelni Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego brał udział w pracach Komisji ds. zmian organizacji ruchu na drogach powiatowych i gminnych.
Naczelni Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Kierownik RD brali udział w Komisji ds. oceny bezpieczeństwa ruchu rowerowego na terenie gminy Rawicz
STYCZEŃ 2014 ROK
Policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Rawiczu pięciokrotnie kierowani byli do służby w rejonie miejscowości Kąty i zadania ich polegały na kontroli prędkości i stanu technicznego pojazdów ciężarowych oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego zwłaszcza w obrębie przejazdów kolejowych.
Zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa ZHP Kaczmarek, zlokalizowanego w miejscowości Kąty, a zajmującym się transportem, mającym na celu zobligowane firm transportowych, kontrahentów oraz ich kierowców do przestrzegania zasad ruchu drogowego, przestrzegania zasad korzystania z dróg gminnych i powiatowych.
Udział w posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Rawickiego.
Funkcjonariusze Ruchu Drogowego na terenie powiatu rawickiego czterokrotnie przeprowadzili własne działania „Bezpiecznie rowerem - Niechronieni”
Funkcjonariusze Ruchu Drogowego na terenie powiatu rawickiego trzykrotnie przeprowadzili własne działania „Trzeźwy poranek.
LUTY 2014 ROK
Policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Rawiczu pięciokrotnie kierowani byli do służby w rejonie miejscowości Kąty i zadania ich polegały na kontroli prędkości i stanu technicznego pojazdów ciężarowych oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego zwłaszcza w obrębie przejazdów kolejowych.
Udział w posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Rawickiego.
Przeprowadzenie szkolenia dla kierowców firm wykonujących przewóz osób na temat bezpieczeństwa przewozu osób.
Funkcjonariusze Ruchu Drogowego na terenie powiatu rawickiego dwukrotnie przeprowadzili własne działania „Bezpiecznie rowerem - Niechronieni”
Funkcjonariusze Ruchu Drogowego na terenie powiatu rawickiego Naczelni Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Kierownik RD czterokrotnie przeprowadzili własne działania „Trzeźwy poranek”.
MARZEC 2014 ROK
Policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Rawiczu siedmiokrotnie kierowani byli do służby w rejonie miejscowości Kąty i zadania ich polegały na kontroli prędkości i stanu technicznego pojazdów ciężarowych oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego zwłaszcza w obrębie przejazdów kolejowych.
Udział w posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Rawickiego.
Przeprowadzenie szkolenia dla kierowców firm wykonujących przewóz osób na temat bezpieczeństwa przewozu osób.
Funkcjonariusze Ruchu Drogowego na terenie powiatu rawickiego dwukrotnie przeprowadzili własne działania „Bezpieczna Droga do Pracy”
Funkcjonariusze Ruchu Drogowego na terenie powiatu rawickiego dwukrotnie przeprowadzili własne działania „Bezpiecznie rowerem - Niechronieni”
Funkcjonariusze Ruchu Drogowego na terenie powiatu rawickiego czterokrotnie przeprowadzili własne działania „Trzeźwy poranek”.
KWIECIEŃ 2014 ROK
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Rawiczu sześciokrotnie kierowani byli do służby w rejonie miejscowości Kąty i zadania ich polegały na kontroli prędkości i stanu technicznego pojazdów ciężarowych oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego zwłaszcza w obrębie przejazdów kolejowych.
MAJ 2014 ROK
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Rawiczu trzykrotnie kierowani byli do służby w rejonie miejscowości Kąty i zadania ich polegały na kontroli prędkości i stanu technicznego pojazdów ciężarowych oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego zwłaszcza w obrębie przejazdów kolejowych.
CZERWIEC 2014 ROK
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Rawiczu siedmiokrotnie kierowani byli do służby w rejonie miejscowości Kąty i zadania ich polegały na kontroli prędkości i stanu technicznego pojazdów ciężarowych oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego zwłaszcza w obrębie przejazdów kolejowych.
LIPCU 2014 ROK
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Rawiczu jedenastokrotnie kierowani byli do służby w rejonie miejscowości Kąty i zadania ich polegały na kontroli prędkości i stanu technicznego pojazdów ciężarowych oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego zwłaszcza w obrębie przejazdów kolejowych.
W miesiącu lipcu Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego wraz z asystentem brali udział w kampanii społecznej „ Bezpieczny Przejazd, Zatrzymaj się i Żyj”, którego efektem jest podjęta decyzja powstania przed przejazdem w miejscowości Kąty, poprzecznych linii powodujących powolny a zarazem bezpieczny przejazd przez torowisko.
Na uwagę również zasługuje fakt, że do tej pory w rejonie przejazdu kolejowego w miejscowości Kąty nie odnotowano ani jednego zdarzenia.
REALIZACJA POSTULATU DRUGIEGO – poprawa kontaktu dzielnicowych z mieszkańcami poszczególnych rejonów
W miesiącu grudniu 2013 roku, wizerunek dzielnicowego wraz z kontaktem telefonicznym do każdego dzielnicowego był wyeksponowany na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu, jak również w lokalnej prasie oraz lokalnych serwisach internetowych.
Dzielnicowi otrzymali indywidualne wizytówki, które są wręczane podczas spotkań z osobami reprezentujące instytucje państwowe, organizacje społeczne, szkoły.
W miesiącu styczniu 2014 roku dzielnicowa uczestniczyła w spotkaniu Rady Osiedlowej Westerplatte w Rawiczu.
W miesiącu styczniu 2014 roku dzielnicowy uczestniczyła w spotkaniu Rady Osiedlowej Stare Miasto w Rawiczu.
W miesiącu styczniu i lutym dzielnicowi w ramach obchodu odwiedzili placówki oświatowe na terenie swojego rejonu służbowego, ponadto odwiedzali instytucje i drobne zakłady usługowe informując właścicieli o różnego rodzaju przestępstwach mogących zaistnieć na ich terenie, ponadto sugerowali montowanie różnego rodzaju urządzeń zabezpieczających w tym monitoringu wizyjnego.
W miesiącu lutym 2014 roku Komendant KPP w Rawiczu wraz z kierownikiem Rewiru dzielnicowych w Rawiczu i dzielnicowymi spotkał sie w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz z sołtysami Gminy Rawicz.
W miesiącu lutym 2014 roku dzielnicowi z gminy Pakosław uczestniczyli w pracach zespołu dot. Oceny Realizacji Strategii Rozwiązywania problemów społecznych gminy Pakosław na lata 2009-2015
W miesiącu kwietniu 2014 roku podczas plenarnego spotkania słuchaczy Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku została przeprowadzona prezentacja dzielnicowych z omówieniem przynależnych im rejonów służbowych. Podczas spotkania rozdano ulotki, na których widniały wizerunki dzielnicowych, obejmujące ich rejony oraz telefon kontaktowy.
Na przełomie miesięcy czerwiec-lipiec Kierownicy Poszczególnych Rewirów Dzielnicowych wraz z dzielnicowymi organizowali spotkania na terenie ogródków działkowych wspólnie z działkowcami oraz prezesami ogródków, podczas których rozdawano ulotki z numerami telefonów komórkowych poszczególnych dzielnicowych oraz proszono, aby na tych tez specjalnie przygotowanych ulotkach w odpowiednich rubrykach spisywano nr seryjne wartościowych przedmiotów znajdujących się w domkach letniskowych, tak aby w przypadku ich utraty można było uzyskać numery identyfikacyjne utraconego mienia.
REALIZACJA POSTULATU TRZECIEGO – zminimalizowanie zakłóceń ładu i porządku przez mlodzież grupującą się na terenie osiedli, parków, boisk szkolnych
Funkcjonariusze z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego regularnie przeprowadzają patrole piesze w rejonie terenów osiedli mieszkaniowych oraz parków, plant, boisk, w których grupuje się młodzież. Policjanci stanowczo reagują na łamanie zasad ładu i porządku publicznego.
W miesiącu grudniu 2013 roku oraz w styczniu, lutym 2014 roku na terenie miasta Rawicza została przeprowadzona akacja „Nielat”, która miała na celu ograniczenie czynów o charakterze chuligańskim popełnianych przez nieletnich, przeciwdziałanie spożywania alkoholu i środków odurzających.
W miesiącu lutym oraz marcu 2014 roku przeprowadzono działania w rejonie Zespołu Szkół Zawodowych skierowane przeciwko młodzieży szkolnej (osoby pełnoletnie) zanieczyszczającej ulice niedopałkami od papierosów.
W miesiącu marcu 2014 roku na miasta Rawicza szczególności w rejonie osiedli została przeprowadzona akacja „Pokolenie”, która miała na celu ograniczenie czynów o charakterze chuligańskim popełnianych przez nieletnich, przeciwdziałanie spożywania alkoholu i środków odurzających.
W miesiącu marcu 2014 roku na miasta w miejscowości Konary została przeprowadzona akacja „Dyskoteka” gdzie odbywa się największa tego typu impreza na terenie naszego powiatu.
21 marca 2014 roku na terenie całego powiatu zostały przeprowadzone działania "Pokolenie" kierowane przeciwko sprawcą najbardziej dokuczliwych społecznie przestępstw i wykroczeń oraz wybryków chuligańskich ze strony młodzieży.
W miesiącu kwietniu przeprowadzono na ternie całego powiatu działania „ Nielat”, która miała na celu ograniczenie czynów o charakterze chuligańskim popełnianych przez nieletnich, przeciwdziałanie spożywania alkoholu i środków odurzających.
W miesiącu czerwcu w ramach bezpiecznego zakończenia roku szkolnego przeprowadzono działania „Pokolenie” gdzie skierowano funkcjonariuszy w rejon osiedli mieszkaniowych, parków i boisk by zapobiec czynom o charterze chuligańskim popełnianych głownie przez osoby nieletnie, przeciwdziałanie spożywania alkoholu i środków odurzających.
REALIZACJA POSTULATU CZWARTEGO – poprawa infrastruktury drogowej
Naczelni Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego brał udział w pracach Komisji ds. zmian organizacji ruchu na drogach powiatowych i gminnych.
Naczelni Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Kierownik RD brali udział w Komisji ds. oceny bezpieczeństwa ruchu rowerowego na terenie gminy Rawicz.
Udział w posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Rawickiego.
Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego w ciągu trzech miesięcy przesłał 27 wniosków skierowanych do zarządców dróg w których przekazano informacje o nieprawidłowościach w oznaczeniu dróg jak również o różnego rodzaju uszkodzeniach znaków oraz urządzeń drogowych.
Naczelni Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Kierownik RD w miesiącu marcu 013 roku uczestniczyli w wiosennym przeglądzie dróg krajowych, powiatowych jak i gminnych znajdujących się w rejonie naszego powiatu. Przegląd odbywał się wspólnie z odpowiednimi przedstawicielami zarządu dróg.
Naczelni Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Kierownik RD w miesiącu lutym 2014 roku jednokrotne a w miesiącu marcu 2014 roku trzykrotnie kontrolowali prawidłowość w oznakowaniu podczas prowadzonych prac remontowych dróg, jak i dokonali kontroli stanu trzeźwości pracujących tam osób.
Naczelni Wydziału Ruchu Drogowego oraz Asystent W RD w miesiącu maju brali udział w Komisji ds. oceny bezpieczeństwa ruchu rowerowego na terenie gminy Rawicz.
Naczelni Wydziału Ruchu Drogowego oraz Asystent WRD w miesiącu czerwcu czterokrotnie brali udział w Komisji, ds. oceny bezpieczeństwa ruchu rowerowego na terenie gminy Rawicz jak i w spotkaniach z zarządem odpowiedzialnym za budownictwo drogi S5, gdzie kontrolowano, aby zgodnie przebiegały zabezpieczenia robót, prawidłowość oznakowania jaki i oznaczenia w zmianach organizacji ruchu.
Naczelni Wydziału Ruchu Drogowego oraz Asystent WRD w miesiącu lipcu pięciokrotnie brali udział w Komisji ds. oceny bezpieczeństwa ruchu rowerowego na terenie gminy Rawicz jak i w spotkaniach z zarządem odpowiedzialnym za budownictwo drogi S5, gdzie kontrolowano, aby zgodnie przebiegały zabezpieczenia robót, prawidłowość oznakowania, jaki i oznaczenia w zmianach organizacji ruchu.