Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wybierając się w podróż na zakupy, czy też na jesienno-zimowy spacer, rowerem, czy pieszo zadbajmy, by szczęśliwie dotrzeć do celu. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu swojego pojazdu, a potem już tylko o zachowaniu rozwagi.
W okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótsze i szybciej zapada zmrok, a widoczność na drodze ograniczają opady deszczu i śniegu, problem widoczności pieszego czy rowerzysty na drodze jest szczególnie ważny. Wtedy to zarówno piesi, jak i rowerzyści są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Piesi poruszający się po drogach powinni być wyposażeni w elementy odblaskowe, które w znacznym stopniu poprawią ich bezpieczeństwo oraz zmniejszą liczbę wypadków z ich udziałem. W ciemnościach widzimy znacznie gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają, np. jadącego skrajem drogi rowerzysty na nieoświetlonym rowerze. Światła samochodów oświetlają drogę przed pojazdem maksymalnie na 40-50 metrów. Kierowca zauważy nieoświetlony rower najwyżej w odległości 20-30 metrów od maski swojego samochodu. Jeżeli kierujący pojazdem poruszać się będzie szybciej niż 60 km/h, to nie zdąży nawet rozpocząć hamowania. Trzeba tu dodać, że rowerzysta uczestniczący w wypadku drogowym nie ma żadnych szans. Kierowcę i pasażerów samochodu chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i karoseria samochodu - rowerzystę nie chroni nic! Rowerzysta, podobnie jak i pieszy, w konfrontacji z samochodem stoi na straconej pozycji. Dlatego każdy miłośnik jednośladów powinien zadbać o minimum swojego bezpieczeństwa zaopatrując siebie w kamizelkę odblaskową, a pojazd w elementy odblaskowe. Każdy musi pamiętać, że rower z przodu musi mieć białe światło, a z tyłu czerwone.
W Polsce na drogach kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny co oznacza, że rowerzyści na obszarze zabudowanym powinni jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Poza miastem powinni poruszać się prawym poboczem. W przypadku, gdy pobocze jezdni nie nadaje się do jazdy, a ruch pojazdów utrudniałby poruszanie się, rowerzyści i motorowerzyści mogą korzystać z jezdni. Z kolei pieszy ma obowiązek poruszania się po chodniku. Jeżeli droga nie jest wyposażona w chodnik, piesi powinni poruszać się po poboczu drogi. W przypadku, kiedy droga nie posiada ani chodnika, ani pobocza, można iść po jezdni. Ale wówczas idąc po poboczu lub po jezdni, należy poruszać się lewą stroną drogi i usuwać się z jezdni, jeśli nadjeżdża pojazd. Po jezdni nie wolno iść obok innego pieszego. Jezdnię należy przekraczać w miejscach do tego wyznaczonych i oznakowanych odpowiednimi znakami.
Policyjne statystyki mówią, od lat podstawowe przyczyny powstawania wypadków drogowych to przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy lub niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i błędy przy wykonywaniu podstawowych manewrów takich jak: wyprzedzanie, wymijanie czy też omijanie. To przyczyny statystyczne. Nie należy zapominać, że również w znacznym stopniu przyczynami powstawania wypadków są: brawura, brak rozwagi, brak przewidywania czy przecenianie własnych umiejętności. Jednak należy podkreślić, że swój znaczący udział w tej „czarnej statystyce” mają również piesi uczestnicy ruchu drogowego. Utarło się twierdzenie, że to najmłodsi piesi są dużym zagrożeniem. Jednak wiele razy obserwujemy ludzi starszych, w tym także niepełnosprawnych przekraczających jezdnie w sposób sprzeczny z podstawowymi zasadami prawa i bezpieczeństwa. Ile razy widzieliśmy matki lub babcie ciągnące za rękę swoje pociechy przechodząc przez jezdnię „na czerwonym świetle” lub poza przejściem dla pieszych. Na nic są nasze pogadanki w szkołach i przedszkolach, jeśli sami dajemy dzieciom taki przykład Zarówno pieszy, jak i kierowca jednośladu muszą być świadomi, że są równouprawnionymi uczestnikami ruchu drogowego i tak samo muszą respektować przepisy. Często osoby starsze uważają, że z racji swojego wieku wszystko im wolno. Muszą zdawać sobie sprawę, że ich wzrok i koordynacja ruchów pozostawia wiele do życzenia.
Apelujemy i informujemy lokalne społeczeństwo, że w obawie i trosce przede wszystkim o bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego, rawicka Policja będzie bardzo rygorystycznie i bez pobłażania karać zarówno osoby piesze jak i jeżdżące jednośladami.