Trwa policyjna akcja ZNICZ 2010
Każdego roku w czasie Wszystkich Świętych panuje wzmożony ruch na głównych trasach komunikacyjnych i na drogach dojazdowych do cmentarzy. Policjanci będą usprawniać ruch miejski, w razie konieczności ręcznie kierować ruchem i będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach.
„LICZYMY, ŻE TE DNI PAMIÊCI I ZADUMY, BÊD¡ JEDNOCZEŚNIE DNIAMI BEZPIECZNEGO PORUSZANIA SIÊ PO DROGACH."
DZIAŁANIA „ZNICZ 2010" !
Działania pod kryptonimem „ZNICZ" na stałe wpisały się w krajobraz polskich dróg. Tradycyjnie już będziemy mieli do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie utrudnieniami w płynnej jeździe, szczególnie w rejonach cmentarzy. Dodatkowo, niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, mieć będzie niekorzystna, jesienna aura.
To wszystko przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Podczas ubiegłorocznych działań pk. „ZNICZ 2009", w dniach od 31.10 do 02.11.2009 r. na drogach Wielkopolski wydarzyły się 22 wypadki drogowe, w których 2 osoby zginęły, a 22 zostały ranne; zgłoszono również 248 kolizji drogowych.
Policyjne działania „ZNICZ" już się rozpoczęły, policjanci pełnią służbę w rejonie największych nekropolii naszego województwa, a największe nasilenie ruchu będzie w dniach od 30.10 do 01.11.2010 r.
Głównym zadaniem policjantów pełniących służbę w rejonach cmentarzy jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego szczególnie w pobliżu cmentarzy i na drogach dojazdowych, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych jego uczestników, kontrola właściwego używania świateł zewnętrznych pojazdu oraz udzielanie informacji zainteresowanym o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu.
ZAKAZ RUCHU CIÊŻARóWEK !
W dniach 31.10 i 01.11.2008 r. obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, i tak:
31 października 2009 r. w godz. 18.00-22.00
01 listopada 2009 r. w godz. 08.00-22.00
POLICJANCI KIERUJ¡ RUCHEM !
Kierujący pojazdami, a także piesi powinni pamiętać, że tradycyjnie też nastąpią zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe oraz stosować się do wszystkich poleceń policjantów, którzy w tych dniach w najbardziej newralgicznych punktach podejmą ręczne kierowanie ruchem.
Przypominamy postawy policjanta i światła, którym te postawy odpowiadają:
- Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do naszego kierunku jazdy - to taką postawę można przyrównać do światła czerwonego - ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE,
- Gdy policjant stoi BOKIEM do naszego kierunku jazdy - to taką postawę można przyrównać do światła zielonego - MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE,
- Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy z PODNIESION¡ RÊK¡ - to taką postawę można przyrównać do światła żółtego - NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, A POJAZDY KTóRE WJECHAŁY MUSZ¡ SKRZYŻOWANIE OPUŚCIĆ.
- Podobnie zachować muszą się piesi: postawa policjanta BOKIEM - IDŹ, PRZODEM LUB TYŁEM - STóJ
W poprzednich latach na Święto Zmarłych wprowadzano ruch jednokierunkowy na ul. Spokojnej od ul. Broniewskiego do Podmiejskiej. Rok temu, w związku z wybudowaniem ul. Sczanieckich, taki ruch nie obowiązywał już na całej ul. Spokojnej, lecz na odcinku od połączenia z ul. Sczanieckich do ul. Podmiejskiej. Oznacza to, że również teraz na odcinku ul. Spokojnej od skrzyżowania z ul. Sczanieckich do skrzyżowania z ul. Broniewskiego będzie można jeździć w obie strony, natomiast będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się.
Z ulicy Sczanieckich będzie można wyjeżdżać zarówno w kierunku cmentarza, jak i w stronę ulicy. O ruchu jednokierunkowym od skrzyżowania z ulicą Sczanieckich w stronę cmentarza informować będzie odpowiedni znak nakazujący kierunek jazdy. Ze względu na ruch jednokierunkowy do cmentarza, kierowcy jadący od Masłowa nie powinni skręcać w ulicę Podmiejską, ponieważ nie wjadą dalej na ulicę Spokojną.
Policja przypomina też o zakazie zatrzymywania się i postoju po obu stronach ul. Żwirowej oraz na ul. Piłsudskiego na odcinku między skrzyżowaniami z ulicami Podmiejską i Żwirową. Zakaz dotyczy także parkowania na chodnikach. Kierowcy, którzy się do tego nie zastosują, muszą się liczyć z odholowaniem (płatnym) samochodów przez policję na strzeżony parking.
Tradycyjnie wyłączona z ruchu zostanie ulica Żwirowa, od skrzyżowania z ul. Spokojną do głównej bramy cmentarza oraz z drugiej strony, od ul. Piłsudskiego. Z ul. Piłsudskiego w Żwirową będzie można skręcać tylko na parking przy nowych domkach jednorodzinnych. Będą jednak wyjątki, Policja umożliwi wjazd na ul. Żwirową, aż pod główną bramę cmentarza, inwalidom w oznakowanych pojazdach oraz kierowcom przewożącym ludzi starszych, zniedołężniałych, którym stan zdrowia nie pozwala na poruszanie się pieszo. Funkcjonariusze będą sprawdzać, kto może skorzystać z tego wyjątku.
Wyznaczone będą miejsca do parkowania. Samochody można zostawiać na parkingu przy ul. Podmiejskiej (naprzeciwko Spółdzielni Inwalidów ,,Rozwój''), po prawej stronie ul. Spokojnej (od skrzyżowania z ul. Żwirową), na przedłużeniu ul. Podmiejskiej w kierunku Winiar (w stronę zakładu ,,Rawibox''), po obu stronach ul. Sczanieckich, w okolicy dawnej dyskoteki ,,Shrek'' przy ul. Żwirowej oraz na parkingach przy dworcu PKP, Urzędzie Miejskim i ZUS-ie, skąd można łatwo przejść na cmentarz.
Na wszystkich ulicach w okolicy cmentarza ruchem będą kierowali funkcjonariusze.
Apelujemy do osób udających się na groby o zachowanie szczególnej ostrożności przy dojazdach i poruszaniu się pieszo, zwracanie uwagi na zmiany w oznakowaniu drogowym, respektowanie poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy. Uczulamy także na zabezpieczenie mieszkań przed włamaniem, pilnowanie swoich rzeczy na cmentarzu, zwracanie uwagi na podejrzanie zachowujące się osoby. Ludzi, którzy chcą umieścić na grobach droższe, cenniejsze znicze prosimy, aby robili to dopiero w samym Dniu Zmarłych, gdyż ich wcześniejsze pozostawienie może skusić złodziei. Jeśli zajdzie taka potrzeba, prosimy o natychmiastowe powiadamianie Policji.