Profilaktyka

Ostrzegamy

Data publikacji 18.12.2014
kieszonkowcyOkres Świąt Bożego Narodzenia a także i Sylwester to czas rodzinnych spotkań, radości i szampańskiej zabawy. Jednak zanim zasiądziemy przy uroczystym stole czekają nas szaleńcze zakupy, często wyjazdy do rodzin i przyjaciół. Dlatego w trosce o Państwa spokój i bezpieczeństwo policjanci  przygotowali kilka praktycznych porad, z których warto skorzystać.

 Przypominamy podstawowe zasady, które szczególnie w tych świątecznych dniach powinny być przestrzegane. Ich stosowanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo własne potencjalnych ofiar:

Na zakupach:

·         Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach o dużym natężeniu ruchu np. sklepach, bazarach.

·         W trakcie zakupów nie pokazuj zawartości portfela.

·         Rzeczy wartościowych, portfela nie noś w reklamówkach, które bardzo łatwo przeciąć.

·         Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu. Zwiększa to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty.

·         Torebkę, plecak staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem zamknięciem do siebie.

·         Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki. W publicznych miejscach pamiętaj o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy obie ręce masz zajęte np. zakupami.

·         W samochodzie nie zostawiaj w widocznym miejscu teczek, toreb z zakupami, Pamiętaj, że niestety zbyt często to „okazja czyni złodzieja".

Bezpieczne zakupy w „sieci

·       Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!

·        Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś "negatywy"),

·        Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność,

·        Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją,

·        Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym,

·        Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po "kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych,

·        Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

W drodze:

·         Zachowaj szczególną ostrożność na dworcach kolejowych, autobusowych, na przystankach oraz w środkach komunikacji miejskiej itp.

·         Chroń swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania, łatwo możesz stać się w tych momentach ofiarą złodzieja kieszonkowego.

·         W czasie podróży postaraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

·         Podróżując koleją unikaj pustych przedziałów. Staraj się nie spać w trakcie podróży.

·         Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty w czasie podróży staraj się mieć cały czas przy sobie.

·         Bądź nieufny wobec nieznajomych Tobie osób, nie zawieraj przygodnych znajomości w podróży.

·         Jeżeli wybierasz się w podróż własnym samochodem, sprawdź stan techniczny pojazdu, usuń zauważone usterki.

·         Na przerwy w podróży wybieraj miejsca zaludnione i dobrze oświetlone.

W domu:

·         Zawsze dokładnie zamykaj okna i drzwi wejściowe w swoim mieszkaniu (domu), nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę, gdyż właśnie tę chwilę może wykorzystać złodziej.

·         Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność. Gdy wyjeżdżasz na święta, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu lub domu, pobrać pocztę ze skrzynki itp.

·         Przed wyjazdem wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne, zakręć krany, zamknij zawory wodny i gazowy.

Pamiętaj, że bezpieczne święta to szczęśliwe święta. Przedstawione zasady postępowania nie pochłaniają zbyt wiele czasu i środków, lecz są wyjątkowo skuteczne, czego stale dowodzi praktyka. 

Bądź przezorny!

Powrót na górę strony