Z Pyrkiem w przedszkolach
Rawiccy funkcjonariusze spotkali się z przedszkolakami. Podczas zaplanowanej wizyty uczono najmłodszych jak się zachowywać podczas zimowych zabaw, by spędzany czas mijał nie tylko przyjemnie, ale i był bezpieczny. Największa atrakcją dla dzieci była jednak wizyta „Sierżanta Pyrka”, który wręczał dzieciom upominki.
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci podczas zimowych zabaw, zatem abyśmy mogli być spokojni już od najmłodszych lat musimy wpajać i utrwalać naszym pociechą zasady. Zdajemy sobie sprawę, że dzięki posiadanej wiedzy, dzieci w znacznym stopniu będą potrafiły zadbać o własne bezpieczeństwo.
Podczas wizyty u dzieci w przedszkolach, rawiccy funkcjonariusze wykorzystali specjalnie stworzone materiały, na których przedstawiono prawidłowe zachowani dzieci podczas zimowych zabaw. Policjanci omówili również to, czego nie wolno robić.
Przypomnijmy:
1. Gdzie możemy jeździć na łyżwach?
Na łyżwach poza sztucznymi lodowiskami należy jeździć w obecności opiekuna. Jeździmy tylko wtedy, gdy lód jest odpowiednio gruby i nie posiada pęknięć. Nie wolno jeździć na łyżwach na rzekach, jeziorach, stawach, zbiornikach przeciwpożarowych oraz w obrębie przepustów wodnych, gdzie lód jest cienki.
2. Czy można rzucać się śnieżkami?
Wszyscy będąc dziećmi rzucaliśmy się śnieżkami, dlatego też uważamy, że należy korzystać z tej formy zabawy na śniegu. Trzeba jednak uważać ,aby nie trafić drugą osobę w głowę ponieważ można w ten sposób uszkodzić oko. Nie należy też rzucać się śnieżkami z mokrego śniegu lub z włożonym do środka kamieniem – jest to bardzo niebezpieczne.
3. Jak powinniśmy zachowywać się podczas uczestnictwa w kuligu?
Zawsze kulig powinien być organizowany w bezpiecznych miejscach tj. lasy, pola, łąki z dala od ruchliwych dróg. Ponadto należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, które powinien omówić organizator kuligu:
- odpowiednio przymocować sanki, aby nie doszło do odczepienia się,
- nogi powinny znajdować się na płozach sanek,
- nie doprowadzać do jazdy „wężykiem”, co może spowodować wywrócenie się sanek a tym samym najechanie przez innych uczestników kuligu,
- siedzieć w sposób bezpieczny, aby nie wypaść z sanek.
4. Jak bezpiecznie poruszać i zachowywać się w górach?
W górach należy zawsze poruszać się wyznaczonymi szlakami, z opiekunem w grupach zorganizowanych. Jak najwięcej osób powinno mieć przy sobie w telefony komórkowe z zapisanymi numerami instytucji dbających o Nasze bezpieczeństwo. Opiekun powinien posiadać przy sobie listę osób będących pod jego opieką oraz pozostawić w schronisku informację dot. gdzie i z kim idzie oraz, o której godzinie planowany jest powrót . Należy też ubrać się w taki sposób (kurtki, rękawice, czapkę) aby nie mogło dojść do wychłodzenia organizmu, wygodne i ciepłe obuwie oraz zabrać ze sobą coś do jedzenia i ciepłe napoje.5. Czy przed podróżą warto sprawdzić stan techniczny pojazdu (autokaru, busa)?
Należy pamiętać, że kontrola stanu technicznego oraz kontrola dokumentów i stanu trzeźwości kierowcy to priorytetowe sprawy. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości przeprowadzenia takiej kontroli, chociażby niemal na każdej stacji diagnostycznej. Ponad to w okresie ferii funkcjonariusze rawickiej Policji będą przeprowadzali wzmożone tego typu kontrole w szczególności autobusów, autokarów przewożących dzieci i młodzież w obawie i trosce o Ich bezpieczeństwo.
Każdy z organizatorów różnego rodzaju przejazdu powinien zgłosić miejsce i czas rozpoczęcia przewozu osób celem umożliwienia policjantom sprawdzenia wszelkich poprawności jakie powinien spełnić przewoźnik.
6. Kogo powiadomić, gdy stanie się coś złego?
Niezwłocznie należy powiadomić w zależności od zaistniałego niebezpieczeństwa Policję pod nr 997 lub 112, Pogotowie Ratunkowe pod nr 999, oraz zawsze w górach TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), których numery są dostępne we wszystkich schroniskach.