BEZPIECZNE WAKACJE - Uwaga! Nachodzą upały
Minione lata pokazały, że w wyniku pozostawienia dziecka czy osoby starszej w zamkniętym samochodzie dochodziło do tragedii. Aby temu zapobiec należy nie dopuszczać do sytuacji pozostawienia kogokolwiek w zamkniętym pojeździe na słońcu. Temperatura powietrza podczas upału jest bardzo wysoka, pojazd bardzo szybko się nagrzewa i temperatura w samochodzie jest kilkanaście stopni wyższa niż na zewnątrz. Osoba pozostawiona w zamkniętym pojeździe w kilka minut doznaje uszkodzeń organów wewnętrznych. Należy sobie także uświadomić, że cierpi także zwierzę pozostawione w nagrzanym pojeździe. Policjanci apelują o rozsądek, o niepozostawianie w zamkniętym samochodzie nawet na chwilkę śpiącego dziecka, osoby starszej czy zwierzęcia. Ostrzegamy, że w takich sytuacjach policjanci będą reagować, gdyż to zagraża życiu i zdrowiu osób przebywających w nagrzanym samochodzie. Policjanci proszą by nie być obojętnym na taką sytuację i zalecają zgłaszać interwencję i zapobiegać tragediom. Osoby pozostawiające dzieci i inne osoby w zamkniętym samochodzie w dni upalne muszą liczyć się z tym, że policjanci ratując osoby znajdujące się wewnątrz uszkodzą szybę w pojeździe a sprawcy poniosą konsekwencje prawne z tytułu narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu innej osoby.
Rady na upalne dni:- należy ograniczyć czas spędzany na słońcu, zwłaszcza dzieci i osoby starsze
- należy przebywać wewnątrz pomieszczeń zaciemnionych (rolety, żaluzje, zasłony) , jeśli są one oświetlane i nagrzewane przez poranne i popołudniowe słońce
- należy spożywać lekkie posiłki
- należy pić duże ilości wody i zawsze mieć ze sobą butelkę wody, należy też często podawać wodę dziecku
- należy ograniczyć spożywanie napojów alkoholowych
- należy chronić ciało stosując kremy z filtrem
- należy nosić nakrycie głowy
- należy unikać dużego wysiłku fizycznego
- należy przed wejściem do wody, stopniowo schłodzić ciało
Objawy przegrzania termicznego tak zwanego udaru słonecznego to zasłabnięcie, bóle głowy, nudności i wymioty, czasem nawet utrata przytomności.
Policjanci apelują:
Jeśli jesteś w pobliżu osoby, która doznała przegrzania termicznego - reaguj! Niezwłocznie wezwij pomoc medyczną, a sam ułóż osobę w cieniu, podaj wodę do picia a na głowę i szyję zastosuj chłodne kompresy.