Profilaktyka

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warsztaty dla uczniów klas mundurowych

Data publikacji 07.12.2016

Licealiści z Miejskiej Górki, być może przyszli funkcjonariusze uczestniczyli w policyjnych warsztatach szkoleniowych w Kiekrzu. Pod okiem fachowców z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu zdobywali nową wiedzę i ciekawe doświadczenia, które niewątpliwie będą mogli wykorzystać w przyszłości.

W dniach od 5 do 6 grudnia br. uczniowie klas trzecich o kierunku policyjnym ze Zespołu Szkół w Miejskiej Górce im. Stanisława Mikołajczyka uczestniczyli w zorganizowanych przez policjantów warsztatach szkoleniowych w Kiekrzu. Podczas tych dwóch intensywnych dni przekazano im wiedzę, która niewątpliwie przyda im się, gdy zaczną wchodzić w nowy etap życia.

Zajęcia prowadzone przez pracowników z Komedy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w znacznej mierze miały podłoże psychologiczne. Trening kompetencyjny miał na celu dostarczenie cennych wskazówek oraz „szlifowanie” umiejętności osobistych i społecznych, tak by uczniowie klas mundurowych objętych patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, nie zmarnowali swojego potencjału.

Pierwszym modułem treningów jest symulacja rozmowy kwalifikacyjnej. Osoba, która zgłosi się na ochotnika, ma możliwość zaprezentowania swojej kandydatury przed komisją rekrutacyjną, w której zasiadają policjant, psycholog policyjny, nauczyciele oraz uczniowie. Po każdej rozmowie komisja omawia i dzieli się wrażeniami na temat wypowiedzi i zachowania kandydata. Uczniowie otrzymują komunikaty zwrotne, które pomogą im w przyszłości poprawić swoją argumentację oraz zachowanie. Ciekawym doświadczeniem dla kadetów jest nie tyko wystąpienie przed komisją w roli kandydata, ale również obsadzenie w roli członka komisji. Młodzi ludzie mogą dzięki temu zobaczyć jak wygląda procedura kwalifikacyjna z różnych perspektyw.

Kolejnym modułem były wykłady z elementami ćwiczeń pt.: „Sztuka autoprezentacji”, w trakcie, których uczniowie zapoznawali się z jej poszczególnymi elementami. Omawiana była np. kwestia komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Uczniowie dowiadywali się o potrzebie spójnej argumentacji oraz uczyli się, w jaki sposób rozpocząć rozmowę kwalifikacyjną i zaprezentować siebie. Ćwiczyli elementy komunikacji niewerbalnej, takiej jak gesty, postawa ciała oraz dystans, które pomagają zbudować swój wizerunek. Dowiadywali się również o zastosowaniu i odczytywaniu komunikatów niewerbalnych w codziennym życiu. Ponadto, w pierwszym dniu treningów, odbyły się profesjonalne zajęcia integracyjne oraz rozmowy indywidualne o charakterze psychologicznym, które pozwalają maturzystom pogłębić wiedzę o sobie, przećwiczyć nawiązywanie relacji oraz są bodźcem do świadomego kierowania swoim rozwojem osobistym.

Drugi dzień treningu rozpoczął się od wykładu w Wyższej Szkole Pedagogiki  i Administracji w Poznaniu. W ten sposób uczniowie dosłownie i mentalnie przekroczyli pewien próg, co może się stać dla nich motywującym impulsem do dalszego kształcenia. Następnie młodzież miała okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną na profesjonalnie przygotowanym do tego policyjnym torze przeszkód.

Powrót na górę strony