Dane statystyczne

Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym  zatrzymane prawa jazdy

policjapolPolicjanci z rawickiej komendy apelują o ostrożność i zachowanie rozsądku za kierownicą. Za spowodowanie realnego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego m.in. poprzez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, brawurowe wyprzedzanie i niestosowanie się do znaków zakazu wyprzedzania, podwójnej linii ciągłej, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niezachowanie należytej ostrożności podczas wykonywania manewrów policjanci obsługujący zdarzenie mogą zatrzymać  prawo jazdy i skierować sprawę do Sądu.

Art. 86 Kodeksu Wykroczeń traktuje, że:

§1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Prawo jazdy kierowca może utracić za szczególnie rażące naruszenie przepisów i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.  

 

Policjanci rawickiej drogówki w ostatnich dniach ujawnili kilka przypadków realnego zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego w skutek nieostrożności a czasem bezmyślności kierowców, którym zatrzymano prawo jazdy i skierowano sprawy do Sądu. Oto przykłady:

 

Kierujący pojazdem marki Audi A3 na drodze K-5 na wysokości Stacji Paliw w Gołaszynie nie zastosował się do znaku „zakaz wyprzedzania” i znaku „podwójna linia ciągła” wyprzedzał ciąg pojazdów, zmuszając kierujących nimi oraz kierującego pojazdem jadącym z naprzeciwka do gwałtownego hamowania w celu uniknięcia zderzenia się pojazdów, czym spowodował inne niż kolizja zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Kierujący pojazdem marki VW Golf na drodze K-36 na skrzyżowaniu dróg Kobylin – Jutrosin spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym jadąc z nadmierną prędkością wyprzedzał na skrzyżowaniu samochód marki VW Transporter, nie stosując się jednocześnie do znaku „podwójna linia ciągła”. A następnie na łuku drogi dojeżdżając do miejscowości Dłoń ponownie wyprzedzał inny pojazd nie stosując się do znaku „podwójna linia ciągła”. W terenie zabudowanym, gdzie jest ograniczenie prędkości do 50 km/h kierowcy zmierzono prędkość - jechał z prędkością 106 km/h.

 

Kierująca pojazdem marki Peugeot na drodze pomiędzy miejscowościami Golejewo – Golejewko niedostosowana prędkości do warunków ruchu, zjechała najpierw na prawe a następnie na lewe pobocze i uderzyła w drzewo, od którego pojazd się odbił i dachował na drodze, czym spowodowała zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W pojeździe znajdował się pasażer, który doznał obrażeń ciała.

 

Kierujący pojazdem marki Daewoo Tico na skrzyżowaniu dróg publicznych Słupia Kapitulna – Zielona Wieś, spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gdyż nie stosując się do znaku „ustąp pierwszeństwa” wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z prawidłowo jadącym pojazdem marki Daewoo Lanos.

 

Kierujący pojazdem marki Audi A-4 na drodze K-36 pomiędzy miejscowościami Topólka – Sobiałkowo nie zachował należytej ostrożności na łuku drogi, zjechał na lewy pas drogi a następnie tracąc panowanie nad pojazdem przejechał z lewego pasa na prawy, wjechał do przydrożnego rowu i doprowadził do zderzenia z jego wewnętrzną krawędzią, od której się odbił i uderzył w przydrożne drzewo. W pojeździe znajdował się pasażer, który doznał obrażeń ciała.

 

Kierujący pojazdem marki Renault Laguna wjeżdżając od strony wsi Śląskowo na skrzyżowanie w kierunku Domaradzice nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, czym doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym pojazdem marki Renault AF 430, który następnie uderzył w prawidłowo zaparkowany w pobliżu skrzyżowania ciągnik rolniczy Ursus C-330. Kierowca pojazdu Renault Laguna spowodował w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

W powyższych przypadkach Sąd Rejonowy w Lesznie z/s w Rawiczu zdecyduje czy kierowcom zatrzymać uprawnienia i na jaki okres czasu.
Powrót na górę strony