Sprawdzajmy autobusy na www.bezpiecznyautobus.gov.pl
Zły stan autobusów szkolnych. Apelujemy w nowym filmie KOSMOS do rodziców o sprawdzanie ich podstawowych danych na www.bezpiecznyautobus.gov.pl
Rok szkolny w pełni rozpoczęty. Nasze dzieci codziennie wyruszają do szkoły autobusami, które mają je bezpiecznie dowieźć do celu. Jak wykazują ostatnie kontrole, wiele gimbusów nie powinno nawet wyjeżdżać na drogi. W pierwszym tygodniu września, tylko na Dolnym Śląsku spośród 78 skontrolowanych przez WITD autobusów szkolnych aż 23 było niesprawnych. Autobusy te stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci.
To czy nasze dzieci będą miały bezpieczną drogę do szkoły zależy również od nas - rodziców. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęca do kontrolowania stanu autobusów szkolnych. Zacznijmy od sprawdzenia podstawowych informacji o autobusie na www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.
Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:
- ma ważne obowiaązkowe ubezpieczenie OC,
- posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
- dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,
- komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Pamiętajmy, że autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze. Autobus nie może być także przeładowany. Jeśli stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy nadal budzą nasze wątpliwości, należy poprosić o kontrolę Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.
Apel jest kontynuacją wakacyjnej kampanii MSW - Smutny Autobus, której celem było zachęcenie rodziców, nauczycieli i innych do sprawdzania autobusów, którymi podróżują dzieci lub my sami. Dziś zachęcamy do regularnego sprawdzania również autobusów szkolnych. Wraz z MSW do akcji zachęcają: Policja, Generalny Inspektorat Transportu Drogowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Usługa Bezpieczny Autobus została uruchomiona 23 czerwca tego roku i w niecałe 3 miesiące skorzystało z niej ponad 70 tysięcy użytkowników, którzy sprawdzili ponad 30 tysięcy autobusów w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wg danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów w Polsce zarejestrowanych jest nieco ponad 100 tysięcy autobusów.
Akcji towarzyszy film zachęcający
do korzystania z usługi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.